Te długi się nie przedawniają. Spłać je, bo wierzyciele nie odpuszczą

Przedawnienie długów pozwala dłużnikom na uniknięcie obowiązku spłaty po upływie określonego czasu. Jednak nie wszystkie długi podlegają temu prawu. Istnieją zobowiązania, które pozostają aktualne bez względu na upływ lat, co oznacza, że wierzyciel może dochodzić ich spłaty w dowolnym momencie. Wyjaśniamy, jakie długi się nie przedawniają w świetle prawa, a jakie w praktyce.

Jakie długi się nie przedawniają? 

Polskie prawo uwzględnia kilka rodzajów roszczeń, które należy spłacić bez względu na upływ czasu. Jakie długi się nie przedawniają?  

Reklama
  • Roszczenia o zniesienie współwłasności rzeczy: Współwłaściciele mają prawo w każdej chwili domagać się zakończenia współwłasności, niezależnie od czasu, jaki upłynął od jej ustanowienia.  
  • Roszczenia wynikające z prawa własności nieruchomości: Obejmują one m.in. żądania dotyczące zaprzestania naruszeń prawa własności, takie jak nieuprawnione korzystanie z nieruchomości przez osoby trzecie.  
  • Roszczenia niemajątkowe: Dotyczą one kwestii osobistych, takich jak sprawy rodzinno-opiekuńcze, w tym roszczenia o alimenty na rzecz dzieci lub byłych małżonków.  
  • Roszczenia o naprawienie szkody jądrowej na osobie: W przypadku szkód wynikających z incydentów jądrowych, poszkodowani mogą dochodzić odszkodowania bez ograniczeń czasowych.  
  • Roszczenia związane z zbrodniami wojennymi i przeciwko ludzkości: Zobowiązania wynikające z takich czynów nie podlegają przedawnieniu, co umożliwia ich ściganie niezależnie od upływu czasu.  

Warto również zwrócić uwagę na długi wobec Funduszu Alimentacyjnego, które nie ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że zobowiązania te pozostają aktualne bez względu na czas, a wierzyciel może dochodzić ich spłaty w dowolnym momencie. 

Kredyty hipoteczne a przedawnienie 

Kwestia przedawnienia kredytów hipotecznych jest specyficzna ze względu na zabezpieczenie w postaci hipoteki na nieruchomości. Co do zasady, roszczenia banków z tytułu niespłaconych kredytów przedawniają się po upływie 3 lat od daty wymagalności roszczenia. I teoretycznie dotyczy to również kredytów hipotecznych.  

Warto wiedzieć, że hipoteka jako zabezpieczenie wierzytelności nie ulega przedawnieniu Oznacza to, że bank może dochodzić swoich praw z nieruchomości nawet po upływie terminu przedawnienia samego długu. W praktyce oznacza to, że choć roszczenie osobiste wobec dłużnika może się przedawnić, to zabezpieczenie hipoteczne pozostaje w mocy, umożliwiając bankowi dochodzenie swoich praw poprzez egzekucję z nieruchomości.  

Czy długi u komornika się przedawniają? 

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika dotyczy zazwyczaj długów stwierdzonych prawomocnym orzeczeniem sądu. Zgodnie z prawem takie roszczenia przedawniają się po 6 latach.  

Jednak każda czynność egzekucyjna, taka jak zajęcie wynagrodzenia czy rachunku bankowego, przerywa bieg przedawnienia, powodując jego rozpoczęcie od nowa. W praktyce oznacza to, że długi u komornika rzadko ulegają przedawnieniu, zwłaszcza jeśli wierzyciel podejmuje regularne działania egzekucyjne. 

Po ilu latach długi się przedawniają i co to oznacza? 

Kiedyś było prościej, ale dłużej - jeśli wierzyciel nie zgłaszał się po pieniądze przez 10 lat, jego pieniądze przepadały. Teraz terminy przedawnienia długów w Polsce zależą od rodzaju zobowiązania:  

  • kredyty bankowe i pożyczki od instytucji finansowych: 3 lata od daty wymagalności każdej raty; 
  • pożyczki prywatne: 6 lat od daty wymagalności;
  • karty kredytowe i debety na koncie: 3 lata od daty wymagalności.  

Przedawnienie oznacza, że po upływie określonego terminu wierzyciel traci możliwość dochodzenia roszczenia na drodze sądowej. Jednakże sąd nie bada przedawnienia z urzędu; to dłużnik musi podnieść zarzut przedawnienia w toku postępowania. 

Czytaj też: Czego nie może zająć komornik? Nie wszystko mu wolno. Lista jest długa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zadłużenie | przedawnienie wierzytelności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »