TFI: Wiele istotnych zmian

W majowym rankingu funduszy inwestycyjnych opartym o wskaźnik Information Ratio, opisujący relację zysku do ryzyka, zaszło dużo zmian. Wśród debiutantów znalazło się aż 6 nowych funduszy inwestycyjnych z trzech TFI.

W horyzoncie 3-letnim po raz pierwszy swoją ocenę otrzymały subfundusze z parasola PKO FIO, tj. PKO Akcji Plus, PKO Zrównoważony Plus, PKO Stabilnego Wzrostu Plus oraz PKO Papierów Dłużnych Plus. W tej grupie najlepiej wypadł fundusz o strategii zrównoważonej, który otrzymał ocenę 5a. Wysoką ocenę otrzymał również inny debiutant w rankingu 36-miesięcznym tj. fundusz SKOK Obligacji, który poza najlepszą oceną w długim terminie może pochwalić się notą 4a za ostatni rok. Tym samym produkt został wiceliderem w kategorii funduszy dłużnych złotowych uniwersalnych (PDP_UN).

Reklama

Ostatnim debiutantem jest BPH Akcji Globalny, któremu przyznaliśmy ocenę 4a za ostatnie 12 miesięcy.

W minionym miesiącu w 9 analizowanych grupach na pozycjach liderów odnotowaliśmy dwie istotne zmiany. Pierwsza to przypadek opisanego już wyżej funduszu SKOK TFI. Druga miała miejsce w grupie funduszy mieszanych polskich. Po 6 miesięcznej przerwie po razy kolejny najlepszą podwójną ocenę 5a otrzymał BPH Aktywnego Zarządzania z parasola BPH FIO, co pozwoliło mu objąć pozycję lidera w swojej kategorii. Jednostka funduszu straciła w ciągu ostatnich 36 miesięcy -12,3%, czyli zachowała się o +4,7 pkt proc. lepiej od średniej. Trzeba jednak pamiętać, że osiągniętym wynikom towarzyszyło ryzyko jedno z najniższych w grupie. W grupie produktów mieszanych polskich uniwersalnych (MIP_UN) warto również zwrócić uwagę na fundusz PKO Zrównoważony Plus, który dzięki wystarczająco długiej historii po raz pierwszy pojawił się w naszym 3-letnim zestawieniu i od razu zajął 3 miejsce (5a w okresie 3 letnim) mimo, że ostatni rok nie był dla tego produktu udany (2a w okresie rocznym). Jak widać dobra ocena w długim terminie , wynika z lepszego zachowania funduszu z poprzednich lat, co potwierdza również wypracowana za ostatnie 3 lata stopa zwrotu rzędu 11,6%, która jest aż o 28,7% lepszą od średniej dla grupy.

Z pierwszej trójki

w grupie funduszy mieszanych polskich po raz drugi w tym roku wypadł fundusz Unikorona Zrównoważony. W majowym rankingu fundusz otrzymał ocenę 4a w horyzoncie 3-letnim oraz 5a w 12-miesięcznym. Powodem może być pogorszenie wyników na tle niektórych funduszy w długim horyzoncie, na co wpływ miał słabszy wynik osiągnięty w maju. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w funduszu Skarbiec - Waga Zrównoważony (Skarbiec FIO).

W tym przypadku bardzo słaby wynik w maju na poziomie -3,4% (trzeci od końca w gronie 24 funduszy) pogorszył relację zysku do ryzyka. Wynik Skarbiec - Waga Zrównoważony za ostatnie 12 miesięcy +16,4% jest o -5,2% słabszy od średniej, przez co nota 12-miesięczna spadła z 2a do 1a, a 36-miesięczna z 5a do 4a. W tej sytuacji fundusz wypadł z grona najlepszych funduszy mieszanych uniwersalnych.

W grupie funduszy akcji

polskich uniwersalnych (AKP_UN) w maju bardzo dobrze zaprezentował się fundusz Noble Akcji, który po raz pierwszy uzyskał ocenę 5a w obu horyzontach czasowych. W przeszłości fundusz ten zanotował wynik 5a w okresie rocznym tylko jeden raz - w styczniu 2009 r. Na polepszenie jego pozycji w naszym najnowszym rankingu wpłynęły stosunkowo dobre wyniki wypracowane w ciągu ostatnich 36 miesięcy. Jednak mimo awansu w naszym rankingu ujemne saldo wpłat i wypłat nie napawa już dużym optymizmem. Warto dodać, iż aktywa tego funduszu w ciągu ostatniego miesiąca spadły aż o 11,6%.

W majowym rankingu funduszy inwestycyjnych, bazującym na wskaźniku Information Ratio, łączącym zarówno zysk jak i ryzyko, sklasyfikowaliśmy łącznie 185 produktów. W horyzoncie rocznym ocenę otrzymało 177 funduszy, a w horyzoncie 3-letnim - 139.

Zespół Analiz Online

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: Plus | TFI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »