Tona za 2000 zł. Do kiedy można złożyć wniosek o tańszy węgiel w gminie?
Rząd obiecał tani węgiel, który miał dotrzeć do Polaków jeszcze przed sezonem grzewczym. Do programu przystąpiły praktycznie wszystkie gminy w Polsce, które mają teraz rozprowadzić opał. Do kiedy złożyć wniosek o węgiel w gminie i jakie warunki należy spełnić, by kupić opał po preferencyjnej cenie?
Zakup węgla z gminy nie będzie tak łatwy, jak to miało miejsce np. w zeszłym roku w składach surowca. Wynika to z faktu, że gminy przejęły na siebie zadanie dystrybucji surowca, jednak to nie one odpowiadają za jego dostępność. To nadal jest zadanie rządu. Z tego powodu zakup węgla na preferencyjnych zasadach jest możliwy w przypadku, gdy obywatel spełni przynajmniej jeden z trzech poniższych warunków:
- otrzymał wcześniej dodatek węglowy,
- wniosek złożony do gminy o wypłatę dodatku węglowego został rozpatrzony pozytywnie,
- wniosek o wypłatę dodatku węglowego nie został złożony, ale gospodarstwo spełnia warunki jego otrzymania.
Zaświadczenia w sprawie spełnienia tych warunków będzie można uzyskać do 14 dni, a w wielu przypadkach otrzymamy dokument od ręki.
Żeby móc kupić tani węgiel z gminy, należy także pamiętać o zgłoszeniu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, że węgiel jest podstawowym źródłem ogrzewania budynku.
Wniosek o węgiel należy złożyć do gminy odpowiedniej ze względu na nasze miejsce zamieszkania. Podanie można złożyć osobiście w siedzibie urzędu, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wybierając drogę elektroniczną, należy pamiętać, że do ważności wniosku wymagany jest podpis zaufany, elektroniczny podpis kwalifikowany bądź podpis osobisty.
W dokumencie powinny znaleźć się takie elementy jak:
- imię i nazwisko osoby wnioskującej,
- adres,
- dane kontaktowe,
- wnioskowana ilość surowca.
Zakup taniego węgla może zostać również zrealizowany w sąsiedniej gminie. W takim przypadku konieczne będzie uzyskanie z gminy odpowiedniej ze względu na miejsce zamieszkania zaświadczenia, że posiada się prawo do dodatku węglowego.
Zobacz także: Kolejne "paragony grozy". Karp nawet dwukrotnie droższy niż przed rokiem
Ilość węgla, jaką będziemy mogli kupić od gminy, jest limitowana. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że dostępność surowca jest na tyle mała, że rząd chce umożliwić dostęp do opału jak największej ilości obywateli. W przypadku taniego węgla od gminy można kupić maksymalnie 3 tony opału. Do niedawna można było wnioskować:
- o zakup 1,5 tony surowca do 31 grudnia 2022,
- o kolejne 1,5 tony od 1 stycznia 2023 roku.
Rząd uelastycznił jednak rozporządzenie w tej sprawie. Chętni mogą kupić teraz pół tony do końca roku, a 2,5 tony w 2023 roku. Nie zmienia się całkowita wielkość - 3 tony.
Tak jak w przypadku większości wniosków, tak również podanie o węgiel można składać do określonego momentu. W tym przypadku okres na składanie odpowiednich dokumentów rozpoczął się 9 listopada 2022 roku i potrwa aż do 15 kwietnia 2023 roku. Wniosek można więc złożyć przez cały sezon grzewczy. Jest to nieprzekraczalny termin na złożenie podania o węgiel w cenie 2000 złotych za tonę bądź wniosku o wydanie zaświadczenia potrzebnego do kupna węgla.
Sprzedaż węgla jest prowadzona przez gminy na podstawie zasad uregulowanych w ustawie węglowej. Oznacza to, że dystrybucja surowca może przebiegać za pomocą własnych jednostek organizacyjnych gminy, na podstawie umowy ze składem węgla czy wybranych spółek. Gminy, które przystąpiły do programu, zostały zwolnione z konieczności stosowania Prawa Zamówień Publicznych.
Czytaj również:
Banki wysyłają klientom aneksy na wypadek likwidacji WIBOR-u. Czy należy je podpisać?
Kredyty walutowe. Ważne rozstrzygnięcie Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów