Trzy ustawy w rządzie
Rząd ma się zająć dziś projektem nowelizacji pakietu ustaw ubezpieczeniowych, podczas gdy w Sejmie na drugie czytanie czeka stary projekt.
Dziś pod obrady rządu ma trafić pakiet projektów nowelizacji trzech ustaw ubezpieczeniowych: ustaw o działalności ubezpieczeniowej, pośrednictwie ubezpieczeniowym i ubezpieczeniach obowiązkowych. W Sejmie zaś na drugie czytanie czeka tymczasowy projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej.
Ustawa tymczasowa ma funkcjonować do roku 2002. Najnowszy pakiet nowelizacji ustaw ubezpieczeniowych budzi liczne kontrowersje. Najwięcej zastrzeżeń ubezpieczyciele mają do ustawy o działalności ubezpieczeniowej. W środowisku mówi się, że niektóre punkty zamieszczone w projekcie odbiegają od norm stosowanych w Unii Europejskiej.
Jednym z bardziej kontrowersyjnych zapisów jest propozycja, by zamiast Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeniowego utworzyć Komisję Nadzoru Ubezpieczeniowego. W jej skład miałoby wejść pięciu członków nie wliczając przewodniczącego i jego zastępcy. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów oceniają, że Komisja stanowiłaby zintegrowany nadzór, ze względu na uczestnictwo w jej posiedzeniach przedstawicieli nadzoru funduszy emerytalnych, bankowego oraz Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Odmiennego zdania są przedstawiciele firm ubezpieczeniowych. Jak można nazwać urząd skonsolidowanym, skoro przedstawiciele nadzoru ubezpieczeniowego nie zasiadają w radach nadzoru bankowego czy giełdy. Nie ma na tym polu współpracy - ocenia prezes towarzystwa ubezpieczeniowego, proszący o nieujawnianie nazwiska.
Ubezpieczyciele obawiają się również, że nowa koncepcja nadzoru doprowadzi do jego upolitycznienia. Przewodniczący Komisji jest bowiem powoływany przez premiera na wniosek ministra finansów. Minister zaś jest powoływany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Komisji.
Ubezpieczyciele nie są zachwyceni także propozycją wydłużenia do pięciu lat kadencji sprawowania funkcji przewodniczącego Komisji. Gotowy jest także projekt nowelizacji ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.
Istotną nowością w stosunku do aktualnie obowiązujących rozwiązań jest rezygnacja z zasady licencjonowania działalności agentów ubezpieczeniowych przez organ nadzoru. Zasadę tę zastąpiono wymogiem rejestracji. Każdy agent będzie miał obowiązek wpisu do rejestru prowadzonego przez Polską Izbę Ubezpieczeń. Praktyka taka jest stosowana w krajach Unii Europejskiej.
Projekt stara się podkreślić rolę brokera jako doradcy ubezpieczeniowego, a tym samym podnieść status brokera. Jednak ani agent ani broker nie może pełnić roli doradcy finansowego, czyli np. oferować inne produkty niż polisy ubezpieczeniowe, np. sprzedaż kredytów.
Trzecią częścią pakietu ustaw jest projekt ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Projekt ten uwzględnia obowiązujące aktualnie trzy dyrektywy Parlamentu Europejskiego dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych. Nowością jest ustalanie wysokości opłat karnych za brak obowiązkowego ubezpieczenia.