TVP: zapowiada dwa kolejne kanały cyfrowe!

Włodzimierz Ławniczak z zarządu TVP powiedział na poniedziałkowej konferencji, że telewizja publiczna może w krótkim czasie uruchomić co najmniej dwa kolejne kanały tematyczne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Od 27 października kanały Telewizji Polskiej - TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia - będzie można oglądać za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej.

"Zakładamy, że w krótkiej perspektywie jesteśmy w stanie uruchomić co najmniej dwa następne kanały tematyczne" - zaznaczył na konferencji Ławniczak. Nie zdradził jednak, jakie to mogą być programy.

Naziemna telewizja cyfrowa wprowadzana jest w całej Europie, sukcesywnie zastępując telewizję analogową.

Od środy programy cyfrowe

będą emitowane cyfrowo w ramach tzw. trzeciego multipleksu. Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.

Reklama

Jak zaznaczył na konferencji Ławniczak, w uruchamianiu trzeciego multipleksu TVP wykazała się "wielką sprawnością". "W ciągu trzech miesięcy przeprowadziliśmy cały proces związany z zamówieniami publicznymi. Przeprowadziliśmy przetarg i w jego wyniku operatorem technicznym trzeciego multipleksu został TP Emitel" - zaznaczył.

Odniósł się też do planów uruchomienie pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej, na którym mają znaleźć się trzy programy TVP. Nad sposobami jego zagospodarowania pracują: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. "Chcielibyśmy nadawać TVP1, TVP2, TVP Info na pierwszym multipleksie w wysokiej rozdzielczości (HD, czyli High Definition). Taki jest cel" - zaznaczył Ławniczak. Dodał, że będzie się to wiązało z rozwojem telewizyjnych technologii kompresyjnych.

Obecny na konferencji zastępca dyrektora ośrodka technologii TVP Andrzej Kaźmierski również podkreślił, że celem TVP jest uruchomienie w naziemnej telewizji cyfrowej kanału TVP w wysokiej rozdzielczości. "Chcielibyśmy, żeby można było w tym kanale pokazać również sport w 2012 roku. Jeśli nie będzie to pokrycie całego kraju, to przynajmniej istotnej części" - zaznaczył.

Co musisz mieć?

By oglądać programy naziemnej telewizji cyfrowej, trzeba mieć odbiornik telewizyjny z tunerem MPEG-4 lub kupić sam dekoder, tzw. set-top box i podłączyć go do odbiornika.

Uruchomienie telewizji cyfrowej TVP będzie się odbywało w czterech etapach. W środę emisja rozpocznie się w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. (zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte 58 proc. mieszkańców tego obszaru).

Następnie - do 27 kwietnia 2011 r. - ruszy w województwach: lubuskim, łódzkim, podlaskim, lubelskim i podkarpackim (20 proc. mieszkańców), a do 27 października 2011 r. ma zostać uruchomiona w pozostałych województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim. (45 proc. mieszkańców). Do 27 kwietnia 2014 r. zasięgiem objętych zostanie 98 proc. mieszkańców Polski.

Partnerem telewizji publicznej w tym przedsięwzięciu jest spółka TP Emitel, które posiada sieć nadawczą na terenie całego kraju. TVP zapłaci za to spółce przez najbliższych dziesięć lat około 615,6 mln zł.

Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli także m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym. Dzięki telewizji cyfrowej rozwiną się też usługi dodatkowe - np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line).

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »