Tyle gotówki lepiej trzymać w domu. Bank centralny wskazał

Choć płatności bezgotówkowe są szalenie popularne, wciąż gotówka stanowi ważny filar rozliczeń w Polsce. To oczywiste jednak, że lepiej całego majątku nie trzymać w gotówce, ale pewne środki właśnie w ten sposób dobrze przechowywać. Bank centralny Holandii wskazał, jaką kwotę gotówki lepiej mieć w domu.

Nie zawsze zapłacimy kartą, dlatego podczas zakupów dobrze mieć przy sobie gotówkę. Jednak na co dzień w ramach pieniędzy przygotowanych na czarną godzinę, również warto część środków przechowywać w formie fizycznej. Ile?

Ile gotówki mieć przy sobie? Bank centralny Holandii wskazuje

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, ile pieniędzy w fizycznej formie trzymać w domu. Z jednej strony dobrze mieć odłożone i zabezpieczone środki na koncie w banku, z drugiej zaś powinniśmy mieć pod ręką chociaż trochę gotówki w razie sytuacji awaryjnej.

Odpowiednia suma nie powinna więc być ani za wysoka, ani za niska. Na pytanie, ile powinno się mieć gotówki w domu, odpowiedzieli ostatnio w Holandii. Bank centralny tego kraju wskazał obywatelom, że dobrą praktyką jest mieć w zanadrzu po 70 euro na dorosłego w gospodarstwie domowym i 30 euro na dziecko. W przeliczeniu na złotówki to kolejno 300 zł i 130 zł.

Reklama

Dlaczego akurat tyle? Jak wskazują Holendrzy, w wypadku awarii systemu płatności bezgotówkowych czy braku prądu taka gotówka to minimum pozwalające na spokojnie zabezpieczyć niezbędne wydatki na trzy dni - jedzenie, woda, lekarstwa i transport.

Gotówka w domu. Kolejna rada od banku

Trochę inną kwotę podali Szwedzi. Tamtejszy bank centralny Sveriges Riksbank, wskazuje, że odpowiednia kwota, która powinna w gotówce znajdować się w domu, to 2000 koron szwedzkich (około 780 zł). Tyle pieniędzy pozwoliłoby na funkcjonowanie przez tydzień w awaryjnych warunkach.

W Polsce bank centralny nie wskazał dokładnej kwoty, jaką w gotówce powinniśmy mieć w domu. Gazeta.pl zwraca natomiast uwagę, że jedynie w biuletynie "Bądź gotowy - poradnik na czas kryzysu i wojny" z 2022 roku lakonicznie wskazano, iż na wypadek sytuacji kryzysowej należy "zabezpieczyć odpowiednią ilość gotówki, która pomoże ci przetrwać pierwsze dni".

PT 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pieniądze | Bank | Gotówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »