Tysiące oszukanych internautów. Nawet 10 mln zł strat

Współpraca polskiej i niderlandzkiej policji pozwoliła na ujęcie szefów grupy przestępczej trudniącej się oszustwami internetowymi. Ich ofiary liczone są w tysiącach, a straty przez nie poniesione mogą sięgać nawet 10 mln złotych.

Nawet kilka tysięcy osób miało paść ofiarą zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się oszustwami internetowymi, straty szacowane są na ok. 10 mln zł. Policja poinformowała o ujęciu dwóch mieszkańców Wielkopolski podejrzanych o kierowanie grupą.

Biuro prasowe KWP w Poznaniu podało w poniedziałek, że w wyniku współpracy polskiej i niderlandzkiej policji, bieżącej wymiany informacji poprzez sieć ENFAST w ręce stróżów prawa w południowej Holandii wpadli pochodzący z Wielkopolski 53-letni Tomasz Sz. i 43-letni Grzegorz P., podejrzani o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą trudniącą się oszustwami internetowymi.

Reklama

Oferowali pojazdy i wyłudzali zaliczki

Członkowie grupy oferowali do sprzedaży pojazdy i wyłudzali pożyczki na poczet przyszłych transakcji. Przestępcy oszukali w ten sposób kilka tysięcy osób z całej Polski.

Za mężczyznami Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał listy gończe oraz europejskie nakazy aresztowania.

Poszukiwani ukrywali się w Holandii

"Czynności wykonane przez policjantów z Wielkopolski pozwoliły na ustalenie, że obaj poszukiwani ukrywają się na terenie Niderlandów. Wtedy też poznańscy łowcy głów - prowadzący sprawę poszukiwawczą, poinformowali o tym fakcie przedstawicieli sieci ENFAST w Komendzie Głównej Policji, którzy nawiązali współpracę ze swoimi holenderskimi odpowiednikami. Wyspecjalizowany w lokalizowaniu najbardziej poszukiwanych przestępców zespół poszukiwań zaczął weryfikować informacje uzyskane od polskich funkcjonariuszy" - podała policja.

Jak podkreślono obaj poszukiwani byli bardzo ostrożni i przez jakiś czas skutecznie wymykali się stróżom prawa, m.in. zmieniali miejsca pobytu i stosowali inne metody, aby uniknąć zasądzonej przez polski sąd kary pozbawienia wolności.

Zatrzymani czekają na ekstradycję do Polski

"Rankiem 2 lutego w miejscowości Rijswijk, w południowej Holandii, doszło do zatrzymania Grzegorza P. Drugi z poszukiwanych wpadł w ręce policjantów w godzinach wieczornych, w tej samej miejscowości. Aktualnie obaj oczekują w areszcie na ekstradycję do Polski" - podała policja.

Sieć ENFAST, czyli europejska sieć współpracy Policji zajmująca się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych europejskimi nakazami aresztowania funkcjonuje na terenie Unii Europejskiej od dwunastu lat. Policjanci należący do sieci współpracują na co dzień z Europolem, Interpolem i dziesięcioma krajami partnerskimi spoza UE.

Polskie przedstawicielstwo sieci znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: oszustwa | złodziej | cyberoszust | wyłudzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »