Ubezpieczenie AC – co daje i co obejmuje autocasco?

Polisa OC jest podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, do wykupienia którego zobligowany jest każdy właściciel auta. Warto jednak iść o krok dalej, decydując się na ubezpieczenie AC. Poznaj zakres ochrony tej polisy i dowiedz się, jak wykupić ją na korzystnych warunkach.

Ubezpieczenie OC pozwala uniknąć finansowych konsekwencji w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego. Oznacza to, że sprawca musi z własnych środków naprawić swoje uszkodzone auto, ponieważ ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie wyłącznie osobie pokrzywdzonej. Takiego wydatku można jednak uniknąć, wykupując AC.

Ubezpieczenie autocasco - na czym polega?

Ubezpieczenie AC należy do grupy polis nieobligatoryjnych. W ramach podpisanej umowy ubezpieczyciel zobowiązuje się do zlikwidowania szkody z winy kierującego, a także w przypadku:

  • kradzieży pojazdu,
  • uszkodzenia auta na skutek działania żywiołów,
  • aktów wandalizmu osób trzecich i nieznanych sprawców.

Warto przy tym podkreślić, że jest to polisa, której zakres oraz szczegółowe warunki każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie. Nie podlega ona przepisom - jak to ma miejsce w przypadku OC.

Jaką ochronę wybrać - pełne AC czy minicasco?

Nie da się ukryć, że ubezpieczenie AC jest znacznie droższe niż OC. Między innymi z tego powodu wielu kierowców rezygnuje z dodatkowej polisy. Warto jednak pamiętać, że istnieje dodatkowy wariant ubezpieczenia, tzw. minicasco. Oznacza to ochronę w nieco mniejszym zakresie, np. odpowiedzialność finansową ubezpieczyciela w razie kradzieży auta czy jego uszkodzenia na skutek oddziaływania sił natury.

To, który wariant wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie. Jeśli liczą się dla ciebie tylko względy finansowe, wykup mini AC. Jeżeli natomiast chcesz czuć się jeszcze pewniej za kierownicą, postaw na ubezpieczenie w pełnym zakresie.

Jak kupić korzystne ubezpieczenie AC?

O ile w przypadku OC można było kierować się ceną, o tyle przy AC znacznie ważniejszą rolę odgrywa zakres ochrony. Jeżeli zdecydujesz się na najtańszą ofertę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie obowiązywało wiele wyłączeń, zaś sama ochrona będzie mocno okrojona.

W znalezieniu optymalnej polisy pomoże kalkulator OC, w którym znajdziesz także oferty AC. Wystarczy, że w formularzu informacyjnym zaznaczysz chęć uzyskania kalkulacji dla dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz dokładną listę z cenowymi propozycjami - zarówno samego OC, jak i OC z AC oraz innymi polisami. Należy zapoznać się z zakresem ochrony poszczególnych propozycji, a potem - spośród tych najbardziej podobnych - wybrać najtańszą opcję.

Trzeba przy tym pamiętać, że AC najczęściej wykupuje się jednocześnie z OC. Rzadko który ubezpieczyciel pozwala na dokupienie dodatkowego ubezpieczenia w momencie, gdy umowa OC już trwa.

AC - czy to się opłaca?

Warto rozważyć zakup ubezpieczenia AC, ponieważ wiąże się to z dodatkowym zakresem ochrony. Dzięki temu masz pewność, że - w razie nieoczekiwanego zdarzenia na drodze, np. zderzenia ze zwierzęciem czy wjechania w słupek na parkingu - nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy. Likwidacją szkody zajmie się ubezpieczyciel - zgodnie z warunkami umowy.

 

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »