W Carrefour oddaj butelkę i odbierz bon. Kolejny operator rusza z pilotażowym testem system kaucyjnego

Pilotażowo system kaucyjny wystartował już w części warszawskich sklepów Carrefour. Próbę systemu, który musi działać od 1 stycznia 2025 przeprowadza obecnie Inpost wraz z Carrefourem i firmą PolKa - Polska Kaucja. Jak działa pierwszy system kaucyjny i gdzie można szukać automatów?

Pilotażowy program to przede wszystkim test gotowości partnerów do startu systemu kaucyjnego z początkiem przyszłego roku. Póki co od 8 sierpnia klienci jednego z warszawskich sklepów Carrefour mogą oddać odpady do automatu i odzyskać kaucję w formie bonów. 

Pilotaż systemu kaucyjnego w Carrefour

Organizatorami pilotażu jest jeden z pierwszych zarejestrowanych w Polsce operatorów systemu kaucyjnego, a więc PolKa - Polska Kaucja, sieć Carrefour Polska, InPost jako operator logistyczny oraz producent wody - Muszynianka. Od 8 sierpnia w sześciu hipermarketach Carrefour w Warszawie i okolicach odpłatnie odbierane są trzy frakcje opakowań

Reklama
  • szklance butelki zwrotne
  • butelki PET o pojemności do 3 litrów
  • puszki aluminiowe do pojemności 1 litra

- Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci - mówi Justyna Orzeł, wiceprezeska i sekretarz generalna Carrefour Polska.

Zbiórka do tzw. butelkomatów odbędzie się automatycznie. Tego typu sprzęty można obecnie spotkać w Carrefour Atrium Reduta, Carrefour Westfield Arkadia, Carrefour Galeria Wileńska, Carrefour Plac Unii oraz w dwóch podwarszawskich miejscowościach: Carrefour Otwock, ul. Matejki oraz Carrefour Żyrardów, ul. 1 Maja.

W kolejnych tygodniach liczba tych sklepów wzrośnie do 36, a pilotażowy projekt ma pojawić się także szerzej poza Warszawą. 

Ile kaucji można odzyskać w Carrefour?

W zamian za oddanie jednego z trzech rodzajów opakowań, klienci sieci Carrefour otrzymają zapłatę w formie e-bonów wydawanych bezpośrednio przez butelkomaty. Każde opakowanie ma jednak inną wartość. Za każdą oddaną butelkę szklaną otrzymać można 50 groszy, a po 5 groszy warta jest każda sztuka butelki PET oraz puszki aluminiowej. 

Początkowo przyjmowane będą jedyne butelki i puszki dostępne w sieci Carrefour. Niedługo butelkomaty mają zostać otwarte na produkty dostępne także u konkurencji.

Celem pilotażu jest przetestowanie rozwiązań logistycznych, systemów IT i samego recyklingu, by już 1 stycznia 2025 roku wszystko było gotowe i sprawne. Carrefour to jedna z pierwszych sieci handlowych, która rozpoczęła przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego. Od grudnia 2020 roku sieć zebrała 45 mln butelek szklanych, a więc 2,5 raza więcej niż sama sprzedała. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: system kaucyjny | bon | Carrefour | InPost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »