W lecie zacznie działać w Polsce nowy bank

W lipcu bieżącego roku zaczyna w Polsce działać nowy bank - internetowy Zuno. Austriacy z Wiednia potem pójdą podbijać Węgry.

Zaczęli w Austrii, potem była łatwa do zdobycia Słowacja i o wiele droższe Czechy. Teraz czas na Polskę i Węgry. Wejście do Czech było dla dynamicznego Zuno poletkiem doświadczalnym przed atakiem na Polskę - kraj o wiele ludniejszy, w którym jest ostra konkurencja w branży.

Jeśli usadowienie się w Czechach było testem, można już go oceniać. Zuno nie każe sobie tam płacić (lub każe płacić symbolicznie) za bieżącą obsługę rachunku, ale wysokie są opłaty za rzadkie operacje. Teraz wprowadza kartę kredytową dla klientów.

Bank skoncentrował się na zbieraniu wkładów, zaoferował wysokie oprocentowanie i plasuje się w trójce najlepszych w kraju.

Reklama

W najbliższym czasie w strategii pojawi się nowy wątek - Zuno chce przekonać Czechów, aby to on stał się ich głównym bankiem z pełną obsługą operacyjną. Do rentowności chce dojść za kilka lat. Bank ma jedną Zuno Zonę (na podobieństwo oddziału) w centrum Pragi na pl. Wacława, jeden "kiosk" w stolicy kraju oraz plany uruchomienia drugiego "kiosku" w innym mieście.

Po roku działania podjęta zostanie decyzja odnośnie do budowy sieci oddziałów lub zaniechania tego pomysłu. Zuno zaczyna tam teraz akcję kredytów hipotecznych. Mankamentem jest opłata w wysokości 18 koron (korona = 0,1682 zł) za wybieranie pieniędzy z bankomatu sieci Raiffeisenbak i 36 koron za wypłaty z innych bankomatów. Dotyczy to klientów mających konta w Zuno. Bank pracuje nad tym, aby najdalej za trzy miesiące 1-2 wypłaty z bankomatów były dla jego klientów bez opłat.

Przedstawiciele Zuno twierdzą, że otwarcie się na Polskę jest już w fazie testów i bank w naszym kraju ma wszelkie szanse zacząć działać w lipcu.

- - - - -

Zuno Bank AG

Instytucja uruchomiona w 2010 r. Skierowana jest głównie do osób korzystających z usług bankowych przez internet i rzadko odwiedzających oddziały. Pierwszym rynkiem w naszej części Europy, na który wszedł Zuno Bank, była Słowacja. Działa też od dziewięciu miesięcy w Czechach.

Spółką matką jest austriacki Raiffeisen Bank International (wśród 100 największych na świecie) z Raiffeisen Banking Group. Zuno ma od 2009 r. licencję austriackiego nadzoru finansowego (odpowiednik KNF). To pozwala działać w każdym kraju UE po zawiadomieniu stosownego nadzoru (zasada "Single European Passport", zasada jednolitej licencji wprowadzona w 1993 r.). Prezesem jest András Hámori.

Krzysztof Mrówka

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | bankowość internetowa | bańki | działanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »