W marcu podwyżka nie tylko emerytur. ZUS podniesie wysokość innego świadczenia dla seniorów
W październiku ubiegłego roku rząd uchwalił nową ustawę o świadczeniu honorowym, które zastępowało dotychczas działający mechanizm, pozwalający stulatkom na pozyskanie nowego świadczenia. Od stycznia świadczenie honorowe daje wysoką pensję miesięczną, która w marcu zostanie zwaloryzowana.
Od 1 stycznia 2025 roku świadczenie honorowe niezmiennie przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat, jednak ZUS na konta tych seniorów przelewa co miesiąc kwotę 6246,12 zł brutto. Zmienione od bieżącego roku zasady wprowadzają mechanizm waloryzacji tego świadczenia analogicznie do marcowej waloryzacji rent i emerytur. Rządowe prognozy wskazują, że wskaźnik waloryzacji wyniesie tym razem 5,82 proc. To oznaczałoby podwyżkę świadczenia honorowego do kwoty 6590,91 zł brutto.
ZUS podwyższa tym samym kwotę wypłaty świadczenia dla osób, które pobierały je wcześniej. Podwyżki mają dotyczyć nawet 2,5 tys. osób.
Świadczenie to przyznawane z urzędu wszystkim osobom, które mają obywatelstwo polskie, skończyły 100 lat i mają prawo np. do emerytury lub renty. Otrzymanie świadczenia honorowego nie wymaga zatem składania wniosków. Ten będzie wymagany jedynie od stulatków, którzy nie pobierają w Polsce emerytury lub renty wyznaczonej ustawą.
Formularz wniosku o świadczenie honorowe (ESH) jest dostępny na stronie internetowej zus.pl i w każdej placówce ZUS.
Mechanizm wypłat świadczenia honorowego działał w Polsce od 1972 roku, tłumaczy ZUS. "Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane było w stałej wysokości odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. W rezultacie pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana honorowa emerytura pozostawała niezmienna i była wypłacana do końca życia w tej samej kwocie" - czytamy w komunikacie ZUS dla PAP.
Nowe świadczenie przyznaje w kwocie, która będzie waloryzowana. Od 2025 roku świadczenie będzie waloryzowane corocznie 1 marca zgodnie z zasadami waloryzacji rent i emerytur.
Do końca ubiegłego roku świadczenie honorowe pobierało ponad 3,5 tys. osób. Rządzący szacują, że w roku na rok ta liczba będzie rosła. Ministerstwo Finansów przewiduje, że w 2040 roku liczba 100-latków w Polsce przekroczy już 20 tys. osób, a w 2060 roku wyniesie już 65 tys. osób.