W trzech kwartałach 2012 r. emigranci przesłali do Polski ponad 3 mld euro
W ciągu trzech kwartałów 2012 r. polscy emigranci przesłali do kraju 3 mld 136 mln euro. To wzrost wobec analogicznego okresu 2011 r., kiedy było to 3 mld 114 mln euro - poinformował NBP. Wzrost transferów notują też inne kraje, m.in. Portugalia.
Narodowy Bank Polski poinformował, że tylko w trzecim kwartale minionego roku nasi emigranci przesłali do Polski 1 mld 149 mln euro, a łącznie od początku roku do końca września było to 3 mld 136 mln euro.
"W porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. wielkość środków przekazanych do Polski przez emigrantów - zarówno długookresowych, jak i krótkookresowych - pozostała na podobnym poziomie. "W analizowanym okresie wielkość przekazanych środków wyniosła 1 mld 149 mln euro. W stosunku do analogicznego okresu 2011 r. wielkość ta zmniejszyła się o 1,4 proc." - poinformował NBP.
Dodano, że po wzroście obserwowanym od czwartego kwartału 2011 r. jest to pierwszy kwartał ze spadkiem środków przekazywanych do Polski. "Biorąc jednak pod uwagę niewielki poziom obserwowanego w poprzednich kwartałach wzrostu oraz niski spadek w analizowanym kwartale, można mówić o stabilizacji poziomu napływu środków do kraju" - podkreślił NBP.
Bank centralny dodał, że "tradycyjnie w kwocie, jaka napłynęła do Polski w trzecim kwartale 2012 r., dominowały przekazy Polaków zatrudnionych w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Irlandii".
Znaczne transfery pieniędzy od emigrantów do swojego kraju to domena nie tylko Polaków. Jak poinformował w komunikacie narodowy Bank Portugalii (Bp), tamtejsi emigranci przesyłają do swoich rodzin średnio około 7 mln euro dziennie. Od stycznia do października 2012 r. do Portugalii trafiło ponad 2, 2 mld euro od osób mieszkających poza granicami kraju.
Z danych BdP wynika, że największe wzrosty środków przekazywanych do kraju odnotowano u emigrantów zarobkowych z Niemiec oraz Angoli. W pierwszym przypadku zwiększyły się one o 55 proc., zaś w drugim o 49 proc.
"Łącznie w pierwszych dziesięciu miesiącach ub.r. do Portugalii trafiło od emigrantów ponad 2,2 mld euro. Oznacza to wzrost o 12,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w 2011 r.", ocenił BdP.
Najwięcej pieniędzy przysyłanych było do Portugalii od pracowników zarobkowych z Francji - 750 mln euro, a także ze Szwajcarii - 540 mln euro. O ile w pierwszym przypadku odnotowano spadek o 4 proc., o tyle w drugim wzrost wyniósł 0,5 proc.
Trzecim kierunkiem, z którego portugalscy pracownicy zarobkowi wysyłają najwięcej pieniędzy jest Angola. Od stycznia do października 2012 r. z tego afrykańskiego kraju trafiło do Portugalii 219 mln euro. Inne byłe portugalskie kolonie na Czarnym Lądzie są mniej atrakcyjnym celem wyjazdów. Przetransferowano z nich łącznie 6 mln euro.
Pobierz za darmo program PIT 2012
Kolejne miejsce na liście krajów, z których portugalscy emigranci przekazują najwięcej pieniędzy zajmują Niemcy. Od stycznia do października ub.r. wyekspediowali oni do swojej ojczyzny 142 mln euro.
Portugalia ma najwyższy od ponad 40 lat poziom bezrobocia, który wynosi 16,3 proc. Szacuje się, że w ostatnich dwóch latach w poszukiwaniu pracy wyjechało z kraju ponad 200 tys. osób, głównie młodzieży.
Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL