Wakacje kredytowe. Kto i kiedy może zawiesić spłatę kredytu w 2023 r.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez rząd w 2022 roku. Założeniem było odciążenie kredytobiorców zadłużonych w polskiej walucie w związku z podwyżką stóp procentowych. Choć program już trwa, wciąż jest szansa na zawieszenie trzech rat kredytowych. Sprawdzamy, kto i kiedy może to zrobić i czy jest szansa na wakacje kredytowe również w 2024 roku.

Czym są i jak działają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe zostały ustanowione przez rząd w celu ułatwienia spłaty zobowiązań hipotecznych w związku ze wzrostem stóp procentowych i szalejącą inflacją. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 roku. Zakłada ona możliwość zawieszenia ośmiu rat kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych na przestrzeni dwóch lat.

Reklama

W 2022 roku kredytobiorcy mogli zawiesić cztery raty w drugiej połowie roku. W trzecim kwartale (lipiec - wrzesień) można było wybrać dwa miesiące z zawieszoną ratą oraz dwa zawieszenia w kolejnym kwartale (październik - grudzień)

W 2023 roku z wakacji kredytowych można skorzystać raz na kwartał. Oznacza to, że kredytobiorcy mają możliwość zawieszenia jednej raty kredytu w okresie:

  • styczeń - marzec 2023 r.,
  • kwiecień - czerwiec 2023 r.,
  • lipiec - wrzesień 2023 r.,
  • październik - grudzień 2023 r.

Kredytobiorca w okresie zawieszenia raty nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej. Jeśli kredyt jest ubezpieczony, trzeba normalnie opłacić składkę. 

Wakacje kredytowe — kto może skorzystać?

Żeby móc skorzystać z rządowych wakacji kredytowych konieczne jest spełnienie dwóch warunków:

  • umowa kredytu hipotecznego musi być zawarta przed 1 lipca 2022,
  • koniec umowy musi być oznaczony nie wcześniej niż 1 stycznia 2023.

Uwzględniona w ustawie umowa o kredyt hipoteczny obejmuje również umowę pożyczki hipotecznej, gdy jej zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. W takiej sytuacji kredytobiorca musi złożyć oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej, by móc skorzystać z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe. Co z odsetkami?

Ustawa o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom zabrania bankom pobierania pobierania od klienta innych opłat, niż wynikających z umów ubezpieczeniowych

Oznacza to, że bank nie może naliczać odsetek w trakcie trwania wakacji kredytowych. Dodatkowo wszelkie dodatkowe opłaty muszą zostać przekazane klientowi w potwierdzeniu otrzymania wniosku o wakacje kredytowe. Warto także pamiętać, że bank nie może odmawiać bądź utrudnić klientom skorzystania z rządowych wakacji kredytowych.

Jak wziąć wakacje kredytowe?

Klient ma do wyboru dwie drogi złożenia wniosku o wakacje kredytowe, w zależności od funkcjonalności, jaką udostępnia dany bank. Wniosek można złożyć:

  • z wykorzystaniem bankowości elektronicznej
  • pisemnie

Na potwierdzenie przyjęcia wniosku klienta o wakacje kredytowe bank ma 21 dni, które liczone są od daty jego otrzymania. Jednak powyższy okres nie ma żadnego wpływu na rozpoczęcie zawieszenia raty kredytu.

Wakacje kredytowe w PKO BP

W PKO BP klienci mają możliwość złożenia wniosku o rządowe wakacje kredytowe zarówno poprzez bankowość elektroniczną oraz aplikację, jak i pisemnie. Wnioski pisemne można wysłać pocztą lub złożyć w oddziale banku.

Wakacje kredytowe w Santander Bank Polska

Podobne rozwiązanie stosuje Santander Bank Polska. Klienci tej instytucji finansowej mogą złożyć wniosek o wakacje kredytowe w formie pisemnej w każdym oddziale banku oraz poprzez bankowość internetową.

Wakacje kredytowe w banku Millennium

Klienci banku Millennium mają ograniczone pole manewru, jeśli chodzi o składanie wniosków o wakacje kredytowe. W ich przypadku możliwe jest złożenie wniosku jedynie po zalogowaniu się na swoje konto w bankowości internetowej. Bank Millennium nie umożliwia składania wniosków przez aplikację mobilną oraz pisemnie.

Wakacje kredytowe w BNP Paribas

Z obu opcji złożenia wniosku mogą skorzystać klienci banku BNP Paribas. W przypadku tej instytucji możliwe jest wykorzystanie bankowości elektronicznej, a także złożenie wniosku pisemnego w dowolnym oddziale banku.

Wakacje kredytowe w Credit Agricole

Jeszcze inny sposób na złożenie wniosku o wakacje kredytowe umożliwia bank Credit Agricole. Na stronie internetowej można skorzystać z formularza elektronicznego lub pobrać wniosek, który następnie wystarczy złożyć w oddziale.

Wakacje kredytowe w ING Banku Śląskim

W przypadku klientów banku ING Bank Śląski możliwe jest skorzystanie z bankowości internetowej w celu złożenia wniosku o wakacje kredytowe. Dodatkowo bank przyjmuje wnioski pisemne w każdej swojej placówce.

Wakacje kredytowe w mBanku

Identyczne możliwości mają klienci mBanku. W przypadku tej instytucji również możliwe jest skorzystanie z bankowości elektronicznej lub złożenie wniosku o wakacje kredytowe w oddziale.

Wakacje kredytowe w Alior Banku

Szerokie możliwości składania wniosków o wakacje kredytowe oferuje Alior Bank. Klienci tego banku mają możliwość skorzystania z bankowości internetowej i oddziału banku. Trzecią opcją jest wysłanie pobranego ze strony banku skanu wniosku na adres mailowy.

Kiedy najlepiej wykorzystać wakacje kredytowe w 2023 roku?

W kolejnych trzech kwartałach 2023 roku kredytobiorcy mogą w sumie trzykrotnie skorzystać z wakacji kredytowych. Kiedy najlepiej skorzystać z tej możliwości? Decyzja jest indywidualna i tak naprawdę zależy od czynników istotnych dla każdej rodziny. Patrząc jednak ogólnie na najlepszy moment skorzystania z wakacji kredytowych, należy uwzględnić okres komunijny (najczęściej maj), wakacyjny (lipiec - sierpień) oraz świąteczny (grudzień).

Czy w 2024 roku będą wakacje kredytowe?

Premier Mateusz Morawiecki w połowie marca przedstawiał program referencyjnych kredytów mieszkaniowych. Na konferencji prasowej został zapytany o możliwość przedłużenia wakacji kredytowych również na 2024 rok. Szef rządu nie wykluczył, ani nie potwierdził takiej możliwości. Z jego słów wynika, że ostateczne decyzje zostaną podjęte po zaprezentowaniu projekcji wysokości stóp procentowych oraz uwzględnieniu tempa spadku inflacji.

Zobacz również:

Mogą zapukać do drzwi, gdy dostaniesz zwolnienie od lekarza. Jak wygląda kontrola ZUS na L4?

Odszkodowanie za zalanie mieszkania. Ile odszkodowania mi się należy?

Czy dokarmianie ptaków jest karalne? Za żywienie dzikich zwierząt grozić mogą surowe kary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe | kredyt | zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »