Reklama

Wakacje w Chorwacji 2022. Niska inflacja niewiele zmieniła ceny

Przed rokiem Chorwację odwiedziło ponad milion Polaków. W 2022 roku przyjezdnych z Polski ma być więcej. Roczna inflacja nie przekroczyła tam 4,7 proc. i do spędzenia wakacji nad Adriatykiem zachęcają wciąż przystępne ceny.

 W 2021 roku Chorwację odwiedziło ponad milion Polaków. To więcej niż przed pandemią - informowała w styczniu Chorwacka Wspólnota Turystyczna. - Milion gości z Polski bardzo mnie cieszy, ale uważam, że nie doszliśmy jeszcze do granicy możliwości, jest jeszcze w polskim rynku potencjał - mówiła wtedy Agnieszka Puszczewicz, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. Prognozy te już się sprawdziły, bo jak wynika z danych biura, w pierwszych półroczu 2022 kraj ten odwiedziło prawie 90 tysięcy Polaków - o 85 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. 

Czytaj również: Wakacje nie w Polsce. Coraz mniejsze zainteresowanie Polaków.

Podróż autem do Chorwacji będzie droższa

Polacy lubią wybrać się na wakacje do Chorwacji własnym samochodem. Cena benzyny jest tam nieco wyższa niż w Polsce - litr 95 - oktanowej oficjalnie kosztuje 13,54 kun (HRK), równowartość 8,40 złotych. Jednak odwiedzający Chorwację Polacy skarżą się, że na niektórych stacjach benzynowych, przede wszystkim tych blisko autostrady, cena litra benzyny przekracza równowartość 9 złotych. Litr diesla przekroczył 7 złotych a gazu (LPG) doszedł do równowartości 4 złotych - prawie 7 kun.

Reklama

Czytaj także: Jak dojechać samochodem do Chorwacji? 

 Autostrady w Chorwacji są płatne. Do tego, zgodnie z przyjętą przed pięcioma laty ustawą, ich ceny latem wzrastają o 10 procent. Drożej za autostrady trzeba płacić od 15 czerwca do 15 września. W Chorwacji nie ma winiet. Wielkość opłaty zależy od liczby przejechanych kilometrów. Należy ich dokonywać przy bramkach zjazdowych. Można płacić gotówką - chorwackimi kunami lub euro; także kartą płatniczą lub korzystać z systemu ENC - odpowiednika polskiego viaAUTO. Na przykład 112 kilometrowy odcinek A4 z Zagrzebia do Gorican kosztuje 65 kun - równowartość 41 złotych.

Czytaj więcej: Wakacje 2022 za mniej niż 2 tys. zł. To plan większości Polaków.

Roczna inflacja w Chorwacji to 4,7 proc.

W ciągu roku ceny w Chorwacji wzrosły średnio o 4,7 proc. Żywność podrożała ale mniej niż w innych krajach, w tym w Polsce.

  • Bochenek chleba kosztuje od 8 do 10 kun (5 - 6,20 zł), 
  • 12 jaj średnio 18 kun (11,20 zł), 
  • paczka parówek 10 kun (6,20 zł), 
  • kilogram ziemniaków 6 kun (3,72 zł), 
  • kilogram białego ryżu nie więcej niż 11 kun (6,82 zł), 
  • kilogram pomidorów kosztuje średnio 20 kun (12,40 zł), 
  • butelka wina 25 kun (15,5 zł), 
  • paczka makaronu 10 kun (6,2 zł). 

Podobnie jak we Włoszech czy Hiszpanii, żywność droższa jest w centrach miast i w pobliżu plaż. A w popularnych kurortach, jak na przykład Dubrownik, ceny w pełni sezonu mogą być nawet trzykrotnie wyższe niż na chorwackiej prowincji. 

 Ta sama reguła obowiązuje w barach i restauracjach. Tam też ceny zależą nie tylko od standardu ale też pory roku oraz usytuowania lokalu. 

Za zupę zapłacimy średnio 20 kun (12,40 zł), spaghetti będzie trzy razy droższe, makaron z frutti di mare to ponad 80 kun (około 50 zł), a ryba z rusztu z dodatkami kosztuje do 100 kun (62 zł). Deser - lody czy ciasto - to przeciętnie 20 kun (12,40 zł) a filiżanka espresso od 4 kun (2,50) w kawiarni oddalonej od centrum do 7 kun (4,34 zł) w lokalu w pobliżu plaży. 

W najpopularniejszych, nadmorskich kurortach ceny posiłków są zwykłe o 40 proc. wyższe. 

Do Chorwacji bez testów i certyfikatów na COVID-19

Pod koniec kwietnia kraj zniósł obostrzenia wjazdowe i teraz turyści z Unii Europejskiej, w tym z Polski, przekraczając granicę nie muszą okazywać wyników testów ani certyfikatów na COVID-19. 

Zaś osoby, które do Chorwacji przybywają z państw UE lub strefy Schengen, ale jechały tranzytem przez inne kraje, powinny udowodnić, że odbył się on bez zbędnego zatrzymywania. 

Na miejscu maseczki na twarzy trzeba nosić jedynie w szpitalach i ośrodkach zdrowia. 

Ewa Wysocka

Zobacz również: 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »