Wnioski o 300 plus już niedługo. "Dobry start" nie tylko dla dzieci, 300 zł dostaną też dorośli

300 plus, jak nazywany jest również program "Dobry start", to forma finansowego wsparcia polskich uczniów. Ci mogą liczyć na 300 zł wypłacane na początku roku szkolnego. Finanse z programu "Dobry start" mają służyć pokryciu kosztów związanych z edukacją najmłodszych, ale nie tylko. W zasadach programu jest furtka, dzięki której środki mogą otrzymać także osoby dorosłe.

300 plus to program wsparcia finansowego dla polskich uczniów. Jak tłumaczy sam ustawodawca, "Dobry start", bo tak brzmi oficjalna nazwa programu, to "inwestycja w edukację polskich dzieci". Tylko w 2022 roku na 300 zł z programu mogło liczyć 4,4 mln młodych Polaków. 

Kiedy 300 plus 2023? Wnioski będzie można składać już niebawem

Pieniądze z programu 300 plus wypłacane są zwykle na początku roku szkolnego, który zaczyna się 1 września. Jednorazowa wypłata pojawi się na koncie szybciej, jeśli odpowiednio wcześnie złożymy wniosek o finansowanie z programu "Dobry start". W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich latach, nabór wniosków do programu ma zostać otwarty 1 lipca.

Reklama

Rodziny mogą starać się o pieniądze z programu na każde dziecko uczące się. Jakie są warunki przyznania świadczenia?

Kto dostaje 300 plus? Do którego roku życia pieniądze z programu "Dobry start"?

O pieniądze ubiegać można się raz w roku na każde dziecko uczące się w szkole, które nie przekroczyło 20. roku życia. Jednak w wypadku dziecka z niepełnosprawnością widełki wiekowe są szersze i sięgają 24. roku życia.

O 300 zł ubiegać się można zarówno więc w wypadku dziecka w pierwszej klasie, jak i licealisty czy ucznia technikum. Warto jednak podkreślić, że jeśli dziecko spełnia warunki wiekowe przedstawione w ramach programu 300 plus, ale jest studentem lub uczęszcza do przedszkola, nie otrzyma pieniędzy, ponieważ według polskiego prawa uczelnie wyższe i przedszkola nie są szkołami. 

300 plus dla dorosłych. Pieniądze mogą dostać nie tylko dzieci

Co warto podkreślić, rozporządzeniem w 2019 roku rozszerzona została grupa osób uprawnionych do ubiegania się o 300 zł z programu "Dobry start". Dołączeni do niej zostali uczniowie szkół policealnych oraz uczęszczający do szkół dla dorosłych.

Warunek w ich wypadku jest jeden - muszą mieścić się w widełkach wiekowych. W praktyce oznacza to, że 19-letni student 300 plus nie dostanie, ale jego 23-letni kolega z niepełnosprawnością uczęszczający do szkoły dla dorosłych już tak.

Jak złożyć wniosek o 300 plus? Jakie są warunki?

Drogi do 300 plus nie torują żadne kryteria dochodowe. 

Wniosek o wypłatę 300 plus należy złożyć drogą elektroniczną - nie ma możliwości wnioskowania papierowego. Są trzy elektroniczne drogi wnioskowania:

  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczna.

Wnioski można składać do 30 listopada, jednak w ramach programu obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu to gwarancja wypłaty 300 plus do 30 września.

Natomiast wnioskujący w ramach programu "Dobry start" we wrześniu, październiku lub listopadzie, będą musieli poczekać nawet 2 miesiące na wypłatę. Oznacza to, że w skrajnym przypadku pieniądze z programu dostaną dopiero w styczniu 2024 roku.

Jak wypełnić wniosek o 300 plus?

Aby odpowiednio wypełnić wniosek o 300 plus, potrzeba zawrzeć w nim kilka kluczowych informacji. Przede wszystkim są to:

  • podstawowe dane dziecka i rodzica - imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, miejsce zamieszkania, obywatelstwo,
  • adres placówki, do której dziecko uczęszcza lub zacznie uczęszczać od września,
  • jeśli dziecko chodzi już zaczęło edukację - zaświadczenie ze szkoły
  • w przypadku dziecka z niepełnosprawnością - zaświadczenie o niepełnosprawności.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | dobry start | świadczenie | edukacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »