Od podatku możesz odliczyć nową pralkę, lodówkę i kuchenkę. Wystarczy tylko jedna ulga
Ulga mieszkaniowa daje możliwości, o których mało kto ma pojęcie. Przede wszystkim dzięki temu odliczeniu możemy uniknąć opodatkowania dochodów, które uzyskaliśmy ze sprzedaży naszej nieruchomości. Jednak dzięki uldze mieszkaniowej możemy zaoszczędzić jeszcze bardziej. Zasady dotyczące ulgi mieszkaniowej pozwalają również na odliczenie od podatku szerokiego wachlarza sprzętów AGD.
Ulga mieszkaniowa otwiera drogę do korzystnych warunków rozliczenia, gdy sprzedajemy jedną nieruchomość, a uzyskane w drodze sprzedaży środki wydajemy na inne cele związane z naszym lokalem mieszkalnym. Należy jednak podkreślić, że nie każdy, kto sprzedaje dom lub mieszkanie, może skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Ten, kto załapie się jednak na ulgę mieszkaniową, powinien pamiętać, że dzięki uldze mieszkaniowej możemy odliczyć od podatku zakup sprzętów AGD.
Ulga mieszkaniowa może zostać zastosowana tylko przez podatników, którzy w ciągu ostatnich 3 lat sprzedali nieruchomość, a pozyskane w ten sposób środki przeznaczyli na tzw. własne cele mieszkaniowe. Uwaga: z grupy beneficjentów ulgi mieszkaniowej wyłączeni są jednak ci podatnicy, którzy nieruchomość kupili lub otrzymali ponad 5 lat temu. Oznacza to, że każdy, kto posiada lokal mieszkalny i pozostaje jego właścicielem dłużej niż 5 lat, po sprzedaży swojej nieruchomości z ulgi mieszkaniowej nie może skorzystać.
Jednak jeżeli sprzedaliśmy nieruchomość, a nie minęło 5 lat od wejścia przez nas w jego posiadanie, mamy prawo przeznaczyć środki pozyskane w drodze sprzedaży na cele mieszkaniowe i skorzystać z odliczenia. Musimy jednak pamiętać o terminie skorzystania z odliczenia. Nie możemy zastosować ulgi mieszkaniowej później niż w ciągu 3 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości, czyli jej sprzedaż.
Pieniądze ze sprzedaży w ramach ulgi mieszkaniowej możemy przeznaczyć na szeroko pojęte cele mieszkaniowe. Mowa tu o zakupie kolejnego lokalu mieszkalnego czy budynku, ale równie dobrze pieniądze możemy przeznaczyć na zakup spółdzielczego prawa do własności czy też nabycie gruntu pod budynek mieszkalny. Odliczenia z ulgi mieszkaniowej, zwanej także ulgą na własne cele mieszkaniowe, możemy jednak użyć względem zakupów nowego sprzętu AGD.
Czytaj także: Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku?
Furtka w prawie dotyczącym ulgi mieszkaniowej pozwala odliczyć szereg urządzeń i mebli do mieszkania. Nabycie AGD potrzebnego w naszym lokalu to także wydanie pieniędzy na cele mieszkaniowe. Dzięki temu możemy z ulgą mieszkaniową odliczyć zakup sprzętów takich jak:
- kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna lub gazowo-elektryczna, płyta indukcyjna, piekarnik, okap,
- zmywarka, pralka, lodówka,
- szafka, która jest elementem mocowania umywalki w ramach kompletu,
- oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne,
- meble charakteryzujące się trwałym związkiem z lokalem mieszkalnym, wykonane na indywidualne zlecenie (np. szafy wnękowe, pawlacze),
- meble w zabudowie kuchennej.
Warto jednak podkreślić, że przez lata wątpliwe było przeznaczanie ulgi mieszkaniowej na zakup sprzętów AGD i mebli do mieszkania. Jeszcze 2 lata temu, w 2021 roku organy podatkowe były skore robić podatnikom problemy, w wypadku zastosowania ulgi mieszkaniowej na zakup nowej lodówki, kuchenki czy pralki. Na szczęście właśnie w 2021 roku się to zmieniło.
Wszystko zmieniła wydana jesienią 2021 roku interpretacja ogólna ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z dnia 13 października 2021 r. nr DD2.8202.4.2020. To w niej właśnie znaleźć możemy podany wyżej wykaz sprzętów AGD, które podatnik może odliczyć z ulgą mieszkaniową. Jak argumentowano w interpretacji, wydatki związane z zakupem wspomnianego wyposażenia stanowią wykończenie instalacji gazowej, gazowo-elektrycznej, elektrycznej, wodociągowej, wodociągowo-kanalizacyjnej lub wentylacyjnej w mieszkaniu, dlatego przysługuje na nie odliczenie.
Przemysław Terlecki