Wpływ wydłużonych okresów wypowiedzenia umowy na czas określony na wysokość odszkodowań
Po wejściu w życie noweli wydłużenie okresów wypowiedzenia będzie skutkować podwyższeniem wysokości odszkodowań związanych z rozwiązywaniem stosunku pracy.
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, dalej zwana nowelą, wprowadza generalną zasadę dopuszczalności wypowiadania umów na czas określony. Długość okresu wypowiedzenia umowy będzie uzależniona od zakładowego stażu pracy (tak jak przy umowach na czas nieokreślony) i wyniesie: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Istotne jest przy tym, że do tego okresu wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231 K.p., a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika (art. 36 § 11 K.p.).
Regulacje Kodeksu pracy przewidujące różnego rodzaju odszkodowania ustalają zasadę powiązania ich wysokości z długością okresu wypowiedzenia umowy.
Ważne: Po wejściu w życie noweli wydłużenie okresów wypowiedzenia będzie skutkować podwyższeniem wysokości odszkodowań związanych z rozwiązywaniem stosunku pracy. |
Przykładowo pracownikowi, który rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia w sytuacji, gdy pracodawca dopuścił się wobec niego ciężkiego naruszenia swoich podstawowych obowiązków przysługuje odszkodowanie. Obecnie jest wypłacane w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni (art. 55 § 11 K.p.). Przepis ten od 22 lutego br. ulegnie zmianie w zakresie wysokości odszkodowania, gdyż w przypadku rozwiązania umowy na czas określony pracownikowi będzie przysługiwać odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Odszkodowanie to zostanie powiązane z wynagrodzeniem za okres do kiedy miała trwać umowa ograniczonym jednak do wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Natomiast długość tego okresu będzie zależna od zakładowego stażu pracy. W przypadku więc długotrwałych umów, które będą obowiązywały w dniu wejścia noweli w życie i mają trwać np. jeszcze przez 2 lata, pracownik rozwiązujący umowę po upływie 6-ciu miesięcy od tego dnia otrzyma odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za jeden miesiąc. Nastąpi tu więc istotny wzrost tego odszkodowania, gdyż w obecnym stanie prawnym firma wypłaciłaby wynagrodzenie tylko za 2 tygodnie.
Tak samo będzie w razie dochodzenia odszkodowania przez firmę. Pracodawcy bowiem służy roszczenie o zasądzenie odszkodowania od pracownika w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez niego umowy bez wypowiedzenia. Odszkodowanie to wskutek nowelizacji Kodeksu pracy będzie przysługiwać w wysokości wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia, a w przypadku rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony - w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia (art. 612 § 1 K.p.). Jest to więc rozwiązanie analogiczne jak w przypadku odszkodowania należnego pracownikowi.
Także, gdy pracodawca rozwiązał umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, a sąd pracy uzna ten tryb za wadliwy, może zasądzić na rzecz pracownika odszkodowanie. Wysokość tego odszkodowania w przypadku umów na czas określony będzie przysługiwać od dnia wejścia w życie noweli, w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia (art. 58 K.p.). Zatem także w tym przypadku wysokość odszkodowania będzie limitowana długością okresu wypowiedzenia.
Podobnie w sytuacji, gdy dojdzie do wygaśnięcia umowy o pracę wskutek śmierci pracodawcy. W obecnym stanie prawnym w przypadku umów na czas określony przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni. Natomiast po wejściu w życie nowelizacji będzie przysługiwało w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 632 K.p.).
Ubezpieczenia i Prawo Pracy Nr 4 z dnia 2016-02-10