Wypłaty pieniędzy ruszają od lipca. ZUS dostał już ponad 700 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych otrzymał już ponad 700 tysięcy wniosków o nowe świadczenie, czyli o rentę wdowią. Czas na dopełnienie formalności kończy się 31 lipca 2025 r. Pierwsze wypłaty ruszą już 1 lipca. Kto może skorzystać i co trzeba zrobić? ZUS przypomina, aby nie zostawiać formalności na ostatnią chwilę.

Renta wdowia to nowe świadczenie wprowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), które umożliwia połączenie dwóch świadczeń: własnej emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Ma na celu poprawę sytuacji materialnej osób, które straciły współmałżonka i jednocześnie posiadają własne uprawnienia emerytalno-rentowe. Zainteresowanie nowym świadczeniem nie jest małe, a do tego trzeba pamiętać o obowiązującym terminie.

Reklama

Do kiedy wniosek o rentę wdowią? ZUS apeluje, aby nie zwlekać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych intensyfikuje kampanię informacyjną dotyczącą renty wdowiej. Nowe świadczenie, które pozwoli na łączenie własnej emerytury lub renty z rentą rodzinną po zmarłym małżonku, będzie wypłacane od 1 lipca 2025 r. Warunek? Złożenie wniosku najpóźniej do 31 lipca tego roku gwarantuje otrzymanie już pierwszej transzy wypłaty.

Jak informuje Portal Samorządowy, ZUS zarejestrował już ponad 700 tysięcy wniosków o rentę wdowią. Mimo tego zainteresowanie nadal rośnie, a instytucja przypomina o ograniczonym czasie na dopełnienie formalności. 

"Nie zostawiajmy tych spraw na ostatni moment, by później się nie denerwować, że o czymś zapomnieliśmy albo czegoś nie dostarczyliśmy" - przestrzega Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim cytowana przez Portal Samorządowy.

Komu przysługuje renta wdowia?

Renta wdowia przysługuje osobom, które mają ustalone prawo do dwóch świadczeń: własnej emerytury lub renty oraz renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Warunkiem niezbędnym jest ukończenie 60 lat przez kobiety i 65 lat przez mężczyzn. 

"Osoby, które dotychczas nie miały przyznanej renty rodzinnej albo własnego świadczenia, a spełniają wymagane kryteria, powinny jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Równocześnie mogą także złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Ważne jest, aby oba prawidłowo wypełnione dokumenty dotarły do ZUS przed końcem lipca" - dodaje Kopczyńska. W przypadku braku prawa do jednego ze świadczeń, np. renty rodzinnej, ZUS odmówi przyznania renty wdowiej. 

Ile można zyskać?

Wnioskodawca będzie miał do wyboru dwa warianty wypłaty: 

  • 15 proc. własnego świadczenia + 100 proc. renty rodzinnej (czyli 85 proc. świadczenia zmarłego), 
  • 15 proc. renty rodzinnej + 100 proc. własnego świadczenia. 

Osoby niezdecydowane mogą zaznaczyć we wniosku opcję przyznania korzystniejszego wariantu przez ZUS. Wówczas instytucja przeprowadzi wyliczenia i automatycznie wybierze lepszą opcję. 

Jednocześnie obowiązuje limit maksymalnej wysokości świadczenia wynoszący obecnie 5636,73 zł brutto (czyli trzykrotność najniższej emerytury, która od marca 2025 r. wynosi 1878,91 zł brutto). Jeżeli suma świadczeń przekroczy ten próg, nadwyżka zostanie odjęta. Co ważne, osoby już otrzymujące emeryturę wyższą niż wspomniany limit nie będą mogły skorzystać z nowego świadczenia

Gdzie i jak złożyć wniosek o przyznanie renty wdowiej?

Wniosek o rentę wdowią (formularz ERWD) można składać zarówno papierowo, jak i elektronicznie - przez platformę PUE ZUS lub system eZUS. Choć składanie wniosków trwa już od stycznia, prawo do wypłaty renty przysługuje najwcześniej od lipca, jeśli wniosek wpłynie do ZUS najpóźniej do końca lipca. 

"Tak więc jeśli ktoś złożył wniosek w styczniu, w marcu, czy zrobi to dopiero w maju i będzie miał prawo do renty wdowiej, to ZUS wypłaci świadczenie od lipca br. Natomiast jeśli ktoś złoży wniosek w sierpniu czy we wrześniu, to prawo do renty wdowiej nabędzie odpowiednio od sierpnia lub września. Za lipiec świadczenie nie będzie przysługiwało" - wyjaśnia rzeczniczka. 

Na stronie zus.pl dostępna jest specjalna ankieta, która pomaga ocenić, czy spełnia się warunki do otrzymania renty wdowiej. Dodatkowo udostępniono internetowy kalkulator, który pozwala oszacować wysokość świadczenia. Działa również infolinia ZUS - pod numerem 22 560 16 00 - gdzie można uzyskać pomoc i wypełnić ankietę głosową. 

ZUS apeluje, by nie zwlekać ze złożeniem wniosku. Upływający termin 31 lipca 2025 r. jest kluczowy dla osób, które chcą uzyskać świadczenie już od pierwszego miesiąca jego obowiązywania. Jak podkreślają urzędnicy, wnioski składane bez prawa do renty rodzinnej po małżonku lub bez prawa do własnego świadczenia emerytalno-rentowego, będą odrzucane z powodu niespełnienia wymogów ustawowych.

Agata Jaroszewska

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »