Wyprawka szkolna. Oto błędy, które pozbawią nas wypłaty 300 plus
Rodzice złożyli w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) grubo ponad milion wniosków o wypłatę świadczenia w programie "Dobry start" (wyprawka szkolna w wysokości 300 zł na każde uczące się dziecko). Niestety, proste błędy we wniosku mogą zablokować wypłatę pieniędzy. ZUS ma już niebawem wysłać pierwsze przelewy.
Najczęstszym błędem popełnianym przy wypełnianiu wniosku o 300 plus jest pomyłka w numerze PESEL. Jak donosi "Fakt", rodzice wpisują swój numer PESEL zamiast numeru PESEL dziecka.
- Jednym z błędów, jakie pojawiają się we wnioskach jest zły numer PESEL. Rodzice wpisują swój, zamiast numeru dziecka - potwierdza w rozmowie z "Faktem" Iwona Kowalska-Matis, rzecznik regionalny ZUS na Dolnym Śląsku.
Choć trudno w to uwierzyć, kolejnym często spotykanym błędem jest wpisanie niewłaściwego numeru konta, na które mają być wysłane pieniądze.
- Zanim wyślemy wniosek, warto sprawdzić, czy podaliśmy dobry numer rachunku, na który pieniądze mają zostać przelane - podkreśla cytowana wcześniej Iwona Kowalska-Matis.
Od 1 lipca trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji programu "Dobry start". To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.
- Rodzice i opiekunowie złożyli już 1,2 mln wniosków o "Dobry start". To wsparcie dla wielu rodzin - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Szefowa ZUS podkreśliła, że jeszcze w tym tygodniu ruszą wypłaty świadczeń.
Wniosek o 300 plus, tak jak w latach ubiegłych, można składać od 1 lipca do 30 listopada danego roku. Wnioski po tym terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
O "Dobry start" należy ubiegać się drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, aplikację mZUS, portal Emp@tia oraz bankowość elektroniczną.
***