Z Warszawy do Bejrutu bez przesiadek
Trzy i pół godziny - tyle trwa bezpośredni lot z warszawskiego Lotniska Chopina do Bejrutu. Stolica Libanu jest 111 destynacją PLL LOT-u i jedenastą otwartą w tym roku.
Na tle państw regionu Liban ma stabilną sytuację polityczno-ekonomiczną. Drugą kadencję rządem kieruje Saad Hariri, który zapowiedział, że Liban dystansuje się od konfliktów na Bliskim Wschodzie. W kierowanym przez niego gabinecie jedności narodowej czterema resortami, w tym MSZ, kierują kobiety. Rezerwy złota 5-milionowego Libanu przekraczają 286 ton - to ponad dwa razy więcej niż ma Polska. - Ten kierunek jest dla nas niezwykle istotny. Z roku na rok obserwujemy zwiększającą się wymianę handlową między Polską, Unią Europejską a Libanem - wskazał prezes PLL LOT Rafał Milczarski.
W czerwcu, wrześniu i październiku rejsy będą się odbywały cztery razy w tygodniu, a w lipcu i sierpniu pięć razy. Między Polską i Libanem obowiązują przepisy niewymagające wcześniejszego występowania o wizę. Pieczątkę wjazdową otrzymuje się na lotnisku.
Nowe połączenie między Warszawą a Bejrutem zostało przygotowane z myślą o turystach. Według oficjalnych, libańskich danych, w 2018 roku kraj ten odwiedziło prawie pół miliona turystów. Systematycznie rośnie liczba podróży Polaków do Libanu. W 2017 r. przekroczyła ona 4,7 tys. osób. - Uruchomienie bezpośredniego połączenia między naszymi stolicami z pewnością pozytywnie wpłynie na wzmożenie wymiany turystycznej pomiędzy oboma krajami. Z całą pewnością Bejrut, zwany "Paryżem Bliskiego Wschodu", stanie się jeszcze bardziej popularną destynacją - mówi Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Polski przewoźnik stawia między innymi na sprzedaż do Libanu wyjazdów zorganizowanych. Co czwarta dotychczasowa rezerwacja dotyczyła grup, przede wszystkim pielgrzymów wyjeżdżających do miejsc kultu katolickiego, takich jak Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu w Harissie. W 1997 roku Liban odwiedził Jan Paweł II. Wkrótce pielgrzymkę odbyć tam ma papież Franciszek. Chrześcijanie stanowią niemal 40 proc. mieszkańców kraju. - Turystykę pielgrzymkową napędza m.in. fakt, że po 12 latach przerwy spowodowanej kwestiami bezpieczeństwa Watykan umieścił Liban w wykazie miejsc pielgrzymkowych i turystyki religijnej na rok 2019 - mówi Rafał Milczarski. Watykan umieszcza na takiej liście co roku jedynie 20 krajów z całego świata.
Rozkład połączeń między Polską a Libanem został tak zaplanowany, by zapewnić dogodne przesiadki dla pasażerów z Europy Zachodniej, Północnej i Bałkanów. LOT upatruje też szansy w ograniczonej obecnie ofercie rejsów do Libanu z Europy Środkowo-Wschodniej. - Widzimy duży potencjał ruchu etnicznego podróżującego pomiędzy Skandynawią i Niemcami a Libanem. Dzięki rozbudowanej w latach 2016-2018 siatce połączeń LOT-u do Niemiec i Skandynawii Lotnisko Chopina jest doskonałym punktem przesiadkowym dla pasażerów podróżujących z i do Bejrutu - dodaje Rafał Milczarski.
Ewa Wysocka