Zakupy: nie spodziewaj się podwyżek

Jak donosi "Dziennik" wydatki na zaopatrzenie rodziny w produkty pierwszej potrzeby nie powinny wzrosnąć w najbliższych latach. Możemy spodziewać niewielu podwyżek.

Według Instytutu Ekonomiki i Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, do końca roku o 5 proc. potanieje mięso i jego przetwory. Inaczej będzie się kształtować sytuacja w przypadku cukru. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych kilku lat cukier na świecie zdrożeje nawet o 300 procent. Wynika to z faktu, iż główny producent tego surowca, Brazylia, przeznacza coraz większe ilości cukru do produkcji paliw alternatywnych, co z kolei powoduje braki na rynku. W Polsce cukier będzie drożał o ok.10-15 procent rocznie.

Ciuchy Nie musimy się obawiać wzrostu cen odzieży, bowiem będą one podążały za inflacją. Odzież importowana z Chin ma już coraz mniejszy wpływ na ceny innych produktów. Firmy unijne wręcz obniżają ceny produkcji, aby otrzymać duże zlecenie, więc wytwarzanie towaru poza granicami Chin jest niewiele droższe. Na znaczną zmianę cen można liczyć w przypadku odzieży dziecięcej (odzież dla dzieci o wzroście do 150 cm). Producenci bowiem walczą o obniżenie VAT na ubranka, który po wejściu do UE wzrósł z 7 do 22 procent.

Reklama

Zmiany w prawie wpłyną również na ceny papierosów. Cena paczki podskoczy o ponad jedną trzecią, gdyż Polska musi do 2009 roku dostosować akcyzę na papierosy do wymagań unijnych.

Niestety spodziewać się również trzeba wzrostu cen artykułów chemii gospodarczej, np. proszków do prania, kosmetyków, gdyż powstają one z surowców, m.in. ropy, które w ostatnim czasie mocno drożeją. W najbliższych latach będzie to wzrost o 5 procent rocznie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | procent | spodziewać
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »