Reklama

Złe wieści dla oszczędzających

Nie sprawdziły się nasze wcześniejsze przypuszczenia, że banki z decyzjami w sprawie wysokości oprocentowania lokat zaczekają do końca wakacji. Do zmian przystąpiły mimo kanikuły. W zdecydowanej większości są to zmiany niekorzystne dla oszczędzających.

Cztery banki obecne w naszym zestawieniu obniżyły w ciągu ostatnich czterech tygodni oprocentowanie swoich lokat, a tylko jeden postanowił poprawić swoją ofertę. Także na zapleczu naszego rankingu widać tendencję do zmniejszania wysokości odsetek.

Mimo coraz bardziej widocznego powrotu do ekspansji kredytowej banków, szczególnie w kategorii kredytów hipotecznych, nie widać śladu konkurowania o pieniądze pozyskiwane z lokat klientów. Wręcz przeciwnie, banki coraz odważniej obniżają oprocentowanie deponowanych w nich środków. Można wymienić dwie wyraźne przyczyny tego zjawiska. Po pierwsze, nieznacznie, ale jednak, obniża się rynkowa cena pieniądza.

Reklama

Stawki WIBOR, po których banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym idą w dół. W przypadku pożyczek na 3 miesiące obniżyły się w ciągu ostatnich kilku tygodni z 3,86 do 3,81-3,82 proc. Tendencja spadkowa widoczna jest już od wielu miesięcy i nie zanosi się na jej zmianę. Po drugie, bankom nie brakuje wolnych pieniędzy. Na okresowo organizowanych przez Narodowy Bank Polski aukcjach krótkoterminowych papierów wartościowych popyt sięga 80 mld zł, co daje pewien pogląd o skali tzw. nadpłynności w naszym sektorze finansowym. Jeśli nawet niewielki wciąż popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw w najbliższym czasie miałby w bardziej istotny sposób się zwiększyć, prawdopodobnie zapotrzebowanie na pieniądze z lokat od klientów nie wzrośnie.

Za to "podaż" pieniądza ze strony Polaków jest wciąż znaczna. Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wartość naszych depozytów bankowych zwiększyła się w lipcu o 1,7 mld zł. Tym samym czasie całkowita wartość ulokowanych w bankach pieniędzy gospodarstw domowych przekroczyła poziom 400 mld zł. Jeśli można mówić o konkurowaniu banków o pieniądze klientów, to rywalizacja toczy się w kategorii rachunków bieżących. Widać to po ilości reklam tego typu produktów i ich szacowanych na ponad 460 mln zł kosztach, poniesionych przez banki w pierwszym półroczu. Widocznie bankom bardziej się to opłaca, niż podnoszenie odsetek od lokat.

Nie ma na razie bardziej zdecydowanych oznak ewentualnych zmian w polityce pieniężnej. O podwyższeniu oficjalnych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej słychać niewiele, a jeśli już, to mowa jest o ostatnich miesiącach roku, jako najwcześniejszym terminie podjęcia tego typu decyzji. Czy do nich dojdzie, nie jest jednak wcale takie pewne. Wiele zależeć będzie od kształtowania się sytuacji w zakresie tempa wzrostu cen. Na razie, ku zaskoczeniu wielu ekspertów, w lipcu inflacja wyniosła zaledwie 2 proc., podczas gdy spodziewano się, że sięgnie 2,2 proc. To chwilowa ulga, jeśli chodzi o oszczędzających, bo realna wartość otrzymywanych odsetek znacznie wolniej "skorodowała" wskutek inflacji i w pewnym stopniu zrekompensowała spadek oprocentowania lokat. Wszystko jednak wskazuje na to, że radość jest tylko chwilowa i ceny wkrótce pójdą bardziej zdecydowanie w górę. Sprzyja temu sytuacja pogodowa oraz szalejące na świecie ceny pszenicy i innych towarów rolno-spożywczych.

W ciągu ostatnich czterech tygodni cztery banki zajmujące wysokie lokaty w naszym rankingu, zdecydowały się na obniżenie oprocentowania lokat w złotych. Dwa z nich, Eurobank i Getin Bank podeszły do tego "systemowo", czyli zmniejszając odsetki od lokat na niemal wszystkie terminy, jak zrobił to pierwszy z nich, lub większość, jak stało się w przypadku tego drugiego. Do tej dwójki dołączyły też Lukas, który obniżył oprocentowanie lokat 1-miesięcznych oraz DnB Nord, tnący oprocentowanie lokat 3- i 6-miesięcznych. Obniżki były dość pokaźne, w większości przypadków sięgały 0,2 punktu procentowego. Rodzynkiem był AIG Bank, który podwyższył oprocentowanie lokaty rocznej z 5,7 do 5,8 proc. W gronie liderów naszego zestawienia pojawiła się "nowa twarz", czyli Inteligo, który zaoferował lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek na 1 miesiąc i na 3 miesiące, "wskakując" jednocześnie na drugie i trzecie miejsce. W przypadku lokat walutowych nie zanotowano w ostatnim czasie żadnych zmian.

Roman Przasnyski

Dowiedz się więcej na temat: bank | zły | oprocentowanie | wieści | lokaty | oprocentowanie lokat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »