ZUS wydał komunikat ws. 800 plus. Bez wniosku nie będzie dalszych wypłat

Ponad pół miliarda złotych przelał w środę ZUS na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To pierwsze transfery środków do świadczeniobiorców w ramach nowego okresu rozliczeniowego, który potrwa do końca maja 2025 roku. Należy pamiętać, że aby nadal otrzymywać świadczenie, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

ZUS rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew na ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będę otrzymywać pieniądze drugiego dnia każdego miesiąca. W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca w ramach 800 plus trafi do nich ponad miliard złotych - poinformował rzecznik zakładu Paweł Żebrowski.

Reklama

Nowy okres rozliczeniowy programu 800 plus. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek. Odpowiednie dokumenty można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.

- Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania - podkreślił rzecznik.

- Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka - dodał.

Te osoby mogą liczyć na 800 plus. Trzeba pamiętać, że jest tylko jedna forma pobierania świadczenia

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od osiąganych dochodów. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego została podniesiona z 500 zł do 800 zł.  

Kwota ta zmieniła się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba było składać dodatkowego wniosku. Należy też pamiętać, że środki są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy. 

Jednocześnie ostatni przelew ZUS to zaledwie część z sumy, jaka trafi do rodziców w bieżącym roku. Według ustawy budżetowej program 800 plus w skali 12 miesięcy kosztować będzie Skarb Państwa 63,7 mld złotych. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: 800 plus | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »