Zwrot opłat bankowych tylko dla przyszłych umów? Jest szansa na zmianę
Już tylko Senat może poszerzyć grupę kredytobiorców, która dostanie zwrot opłat bankowych za okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Zgodnie z ustawą opartą na projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości, będzie to dotyczyć tylko umów zawartych po wejściu w życie nowych przepisów.
Do Senatu trafiła uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm ustawa zakładająca zwrot opłat, jakie banki pobierają z tytułu ubezpieczenia pomostowego za okres od udzielenia kredytu mieszkaniowego do momentu uzyskania wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Banki pobierają je, bo ponoszą zwiększone ryzyko związane z brakiem dostatecznego zabezpieczenia spłaty kredytu. W ostatnich latach łączne opłaty były wysokie dla kredytobiorców, bo czas oczekiwania na wpis wydłużył się z kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Ustawa trafiła do Senatu i będzie rozpatrywana na posiedzeniu 3-4 sierpnia.
Ustawa wprowadzająca zwrot opłat zakłada że dodatkowy koszt z tego tytułu będzie zwracany konsumentowi lub zaliczany na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny. Przepisy mają zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie ustawy.
W komentarzach kredytobiorcy i czytelnicy Interii, którzy wzięli kredyt wcześniej, nie kryją rozgoryczenia, że nie dostaną zwrotu opłat za długie miesiące oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej i narzekają, że ustawa w żaden sposób nie poprawi sytuacji tych, którzy obecnie ponoszą takie opłaty. Zwracają uwagę, że teraz mało kto bierze kredyt hipoteczny.