Zwrot VAT od wydatków budowlanych

Z dniem 1 stycznia 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. Nr 177, poz. 1468).

Z dniem 1 stycznia 2006 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. Nr 177, poz. 1468).

Na tej podstawie podatnicy którzy budowali i remontowali budynki mieszkalne lub ich części i posiadają faktury dokumentujące poniesione wydatki na zakup materiałów budowlanych będą mogli od 1 stycznia 2006 r. ubiegać się w urzędzie skarbowym o zwrot części VAT w związku z zakupem materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. stawka VAT wzrosła z 7% do 22%.

Zwrot VAT dotyczy wydatków poniesionych i udokumentowanych fakturami wystawionymi od 1 maja 2004 r. do 31 grudnia 2007 r. Wniosek może być złożony po zakończeniu inwestycji, nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia zakończenia inwestycji albo raz w roku, z tym że ostatni wniosek może być złożony nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Do wniosku o zwrot VAT należy dołączyć m. in. kopie pozwolenia na budowę, a w przypadku remontu - kopie dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu oraz kopie faktur dokumentujących poniesienie wydatków.

Reklama

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ukazał się wzór wniosku o zwrot części VAT, nie jest to jednak formularz urzędowy i podatnicy nie muszą z niego korzystać, aczkolwiek może okazać się pomocny.

Podstawą do otrzymania zwrotu jest faktura VAT wystawiona na osobę ubiegającą się o zwrot. Zwrotowi podlega 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur za materiały budowlane, przy czym ustawa określa również górną kwotę zwrotu. Natomiast dla osób, które skorzystały z ulgi remontowej lub budowlanej kwota zwrotu jest niższa i wyniesie nie więcej niż 55,23% kwoty podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.

Urząd skarbowy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku wyda decyzję o zwrocie podatku VAT, w której określi kwotę zwrotu. Zwrot natomiast nastąpi w ciągu 25 dni od doręczenia decyzji.

Agnieszka Jasica-Skalbmierska

Roedl&Partner
Dowiedz się więcej na temat: zwrot | podatnicy | VAT | zwrot VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »