Reklama

40 tys. zł jest w zasięgu ręki

Pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest coraz mniej, ale w 13 województwach ciągle można się o nie starać. Na chętnych na 40 tys. zł czeka kilkadziesiąt projektów w całej Polsce - wynika z zestawienia Tax Care.

Bezzwrotne dotacje na założenie firmy w wysokości są ciągle w zasięgu ręki, ale już niedługo. W najbliższych miesiącach, obejmujących także początek 2011 r., zostaną przeprowadzone rekrutacje do projektów objętych tegorocznym budżetem. Lista kilkudziesięciu projektów, dostępna w załączniku po lewej, zawiera dokładne informacje o terminach rekrutacji w poszczególnych województwach.

Pula unijnych pieniędzy mocno się jednak kurczy. Według danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, instytucji zarządzającej działaniem 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, do tej pory podpisano umowy na kwotę 1,1 mld zł, co stanowi 67 proc. dostępnych środków.

Reklama

Co więcej, z informacji opracowanych przez samorządy województw, odpowiedzialnych za przydział pieniędzy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, wynika, że już do końca przyszłego roku ma zostać zakontraktowane pozostałe 33 proc. środków przewidzianych na ten cel.

Zmienić się mają także kryteria przyznawania wsparcia. Plany MRR zakładają, że w 2011 r. dotacje na założenie firmy będą kierowane przede wszystkim do osób niepełnosprawnych.

Rekrutacje do najbliższych projektów także nie będą dostępne dla wszystkich chętnych na 40 tys. złotych. Dlatego potencjalni przedsiębiorcy powinni przed złożeniem wniosku o wsparcie sprawdzić, czy kwalifikują się do danego naboru.

Operatorzy, czyli firmy przeprowadzające rekrutacje, mogą bowiem określać, w zależności od sytuacji na lokalnym rynku pracy, do jakiej dokładnie grupy osób skierowany jest projekt. Może on być na przykład ograniczony do jednego lub kilku powiatów, bez wskazywania uprzywilejowanej grupy, lub skierowany tylko do kobiet, ale już z całego województwa.

Z danych MRR wynika, że do końca pierwszego półrocza 2010 r. pieniądze na założenie firmy otrzymało ponad 6,5 tys. osób. Do tej pory żadna z nich nie była zmuszona do zwrotu dotacji z powodu niedotrzymania jednego z głównych warunków umowy - utrzymania działalności gospodarczej przez minimum rok.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Załączniki

Dokument.doc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »