Reklama

Alibaba Group ogłasza plan sukcesyjny na stanowisku prezesa wykonawczego

Spółka Alibaba Group Holding Limited (NYSE: BABA, konsorcjum zrzeszające wiele popularnych firm internetowych) ogłosiła, że dokładnie za rok, tj. 10 września 2019 r., dotychczasowy dyrektor wykonawczy Daniel Zhang zastąpi Jacka Ma (po polsku Jacek Koń) na stanowisku prezesa zarządu Alibaba Group. Jack Ma będzie sprawować funkcję prezesa wykonawczego jeszcze przez najbliższych 12 miesięcy, co umożliwi mu płynne przekazanie obowiązków Danielowi Zhangowi.

Do końca bieżącej kadencji, tj. do corocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w 2020 roku, Jack Ma pozostanie członkiem zarządu Alibaba Group.

Jack Ma jest partnerem w spółce Alibaba od początku jej istnienia, wchodząc w skład komitetu ds. partnerstwa. Partnerstwo Alibaba jest tworzone przez 36 partnerów, którzy są jednocześnie członkami wyższego szczebla zarządu Alibaba Group lub jej podmiotów stowarzyszonych. W myśl statutu Alibaba Group, spółka partnerska Alibaba jest uprawniona do nominowania większości członków zarządu.

Obecny prezes wystosował pismo do klientów, pracowników oraz akcjonariuszy Alibaba Group.

Reklama

Pismo podpisane przez Jacka Ma - założyciela i prezesa wykonawczego Alibaba Group

"Drodzy klienci Alibaba Group, pracownicy i akcjonariusze,

Świętując dziewiętnastą rocznicę założenia Alibaba, mam przyjemność podzielić się z państwem ważną nowiną: za zgodą członków zarządu, dokładnie za rok od dziś - w dniu 10 września 2019 r., w którym przypadnie dwudziesta rocznica funkcjonowania spółki - Daniel Zhang, obecny dyrektor generalny Alibaba Group, zastąpi mnie na stanowisku prezesa zarządu. Piastując tę funkcję jeszcze przez kolejne dwanaście miesięcy, będę ściśle współpracować z Danielem, w sposób płynny i efektywny przekazując mu swoje obowiązki. Po 10 września 2019 r. pozostanę w Alibaba Group jako członek zarządu aż do kolejnego corocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy w 2020 roku.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat intensywnie rozmyślałem i podejmowałem działania przygotowawcze na rzecz stworzenia planu sukcesyjnego. Mam ogromną przyjemność przedstawić go w dniu dzisiejszym, dzięki wsparciu Partnerstwa Alibaba i członków zarządu. Chciałbym złożyć szczególne podziękowania wszystkim współpracownikom Alibaba i ich rodzinom, ponieważ to właśnie państwa zaufanie i wsparcie, oraz nasza współpraca na przestrzeni ostatnich dziewiętnastu lat przygotowały nas na ten dzień, pozwalając nam z wiarą i siłą patrzeć w przyszłość.

Ta zmiana dowodzi, że Alibaba wchodzi na kolejny poziom samorządności korporacyjnej. Ze spółki polegającej na pojedynczych osobach, staje się podmiotem opartym o system doskonałości organizacyjnej i kulturę rozwoju talentów.

Celem, jaki przyświecał nam kiedy w 1999 roku zakładaliśmy podmiot Alibaba było stworzenie spółki, z której byłyby dumne Chiny i cały świat, oraz która byłaby w stanie funkcjonować przez trzy wieki, tj. co najmniej 102 lata. Od początku zdawaliśmy sobie jednak sprawę, że nikt nie będzie w stanie kierować spółką przez tak długi okres, a ukierunkowana na zrównoważony wzrost Alibaba będzie musiała opierać się na silnej samorządności, filozofii ukierunkowanej na kulturę oraz spójnym modelu rozwoju talentów. Żadne przedsiębiorstwo nie może polegać wyłącznie na swoich założycielach, a z wszystkich osób to ja powinienem wiedzieć o tym najlepiej. Z uwagi na ograniczenia fizyczne, nie można dożywotnio przyjąć na swoje barki obowiązków prezesa i dyrektora generalnego.

Dziesięć lat temu zadaliśmy sobie pytanie: w jaki sposób Alibaba może osiągać zrównoważony wzrost, kiedy Jack Ma wystąpi z jej szeregów? Uznaliśmy wówczas, że jedynym rozwiązaniem problemu sukcesji przywódczej jest opracowanie systemu samorządności, opartego o wyjątkową kulturę i mechanizmy spójnego rozwoju talentów i następców przywódczych. Przez dziesięć lat wytrwale pracowaliśmy nad tymi aspektami.

Z wykształcenia jestem nauczycielem i czuję ogromną dumę widząc, co osiągnęliśmy. Nauczyciele zawsze pragną, by uczniowie ich przewyższyli, dlatego właściwym krokiem z mojej strony - oraz z uwagi na dobro spółki - jest pozwolenie młodszym i bardziej utalentowanym osobom przejęcie funkcji przywódczych oraz kontynuowanie naszej misji, jaką jest +ułatwianie prowadzenia interesów na całym świecie+. Realizacja tej misji, poprzez wspieranie drobnych przedsiębiorstw, młodych ludzi i kobiet na całym świecie, stała się moją prawdziwą pasją. Odzwierciedla ona nie tylko zamierzenia, które powzięliśmy od pierwszego dnia istnienia spółki, ale także wielką szansę. Wiedziałem, że aby zrealizować to marzenie, sam Jack Ma nie wystarczy. Konieczna jest współpraca dużej grupy osób i wytrwałe starania kolejnych pokoleń pracowników Alibaba Group.

Alibaba jest wyjątkowym przedsięwzięciem - nie tylko ze względu na swoją działalność, skalę czy osiągnięcia. Najważniejszym aspektem jest zjednoczenie na rzecz wspólnej misji i wizji. Nasz system partnerski, wyjątkowa kultura i utalentowany zespół stworzyły solidny fundament dla dziedzictwa naszej spółki. W rzeczy samej, od przekazania przeze mnie obowiązków dyrektora generalnego w 2013 roku, spółka funkcjonowała płynnie przez okres pięciu lat, opierając się na wypracowanych wcześniej elementach instytucyjnych.

Opracowany przez nas system partnerski jest kreatywnym rozwiązaniem z obszaru samorządności i zrównoważenia, ponieważ pozwala sprostać licznym wyzwaniom, z jakimi mierzą się duże spółki. Należą do nich: nieustanna innowacja, sukcesja przywódcza, przejrzystość i ciągłość kulturalna. Na przestrzeni lat, realizując nasz własny model zarządzania, eksperymentowaliśmy i dążyliśmy do osiągnięcia właściwej równowagi pomiędzy systemami a poszczególnymi osobami. Wiedzieliśmy, że naszych problemów nie da się rozwiązać poprzez ślepe zaufanie jednostkom lub poleganie w pełni na określonym systemie. Aby osiągnąć długofalowy i zrównoważony wzrost, potrzeba właściwej równowagi systemów, zasobów ludzkich i kultury. Jestem w stu procentach przekonany, że nasz system partnerski i działania na rzecz zabezpieczenia kultury korporacyjnej z czasem zaskarbią nam ogromną przychylność i wsparcie ze strony klientów, pracowników i akcjonariuszy.

Już w chwili założenia spółki w 1999 roku byliśmy przekonani, że przyszłość Alibaba będzie zależeć od zdolności przyciągnięcia talentów, które umożliwią nam skuteczną realizację planów sukcesji w zarządzie. Po latach wytężonej pracy Alibaba stała się swoistym bankiem światowej klasy talentów - zarówno pod względem jakości, jak i ilości. Moja dusza nauczyciela odczuwa niezmierną dumę z naszego zespołu, zasobów przywódczych, wyjątkowej kultury wpisującej się w naszą misję oraz faktu, iż kontynuujemy rozwój wyjątkowych przywódców i profesjonalistów - jak choćby Daniel Zhang.

Daniel jest związany z Alibaba Group od 11 lat. Odkąd przejął funkcję dyrektora generalnego, dowodzi swojego niebywałego talentu, przedsiębiorczej postawy i wysokich zdolności przywódczych. Pod jego sterem Alibaba notowała stabilny, zrównoważony wzrost przez 13 kolejnych kwartałów. Pod względem zdolności analitycznych, Daniel nie ma sobie równych. Traktuje poważnie misję i wizję Alibaba, z pasją podchodząc do swoich obowiązków. Jest też skłonny śmiało wdrażać innowacyjne i kreatywne modele biznesowe. Zupełnie słusznie chińskie media biznesowe okrzyknęły go najlepszym dyrektorem generalnym w 2018 roku. Wszystko to sprawiło, że on i jego zespół obdarzeni zostali zaufaniem i wsparciem klientów, pracowników i akcjonariuszy. Rozpoczęcie procesu przekazania schedy Danielowi i jego zespołowi jest właściwą decyzją, podjętą we właściwym czasie. Miałem przyjemność z nimi współpracować i wiem, że są gotowi na to wyzwanie. Stanowią liderów przyszłej generacji, w których pokładam pełne zaufanie.

Ja sam mam ciągle do zrealizowania wiele marzeń. Ci, którzy mnie znają doskonale wiedzą, że nie lubię siedzieć bezczynnie. Planuję kontynuować misję założycielskiego partnera Alibaba Group i wnosić swój wkład w jej prace. Chciałbym także powrócić do działalności edukacyjnej, która niezmiernie mnie ekscytuje i sprawia, że naprawdę uwielbiam to robić. Świat jest wielki, a ja ciągle młody, dlatego chcę spróbować nowych rzeczy i sprawdzić, co może się zdarzyć, jeśli kolejne marzenia się spełnią.

Pragnę Państwa zapewnić o jednym: Alibaba nigdy nie opierała się na Jacku Ma, ale Jack Ma na zawsze będzie należeć do Alibaba.

Jack Ma

10 września 2018 r."

Alibaba Group

Misją Alibaba Group jest umożliwienie klientom łatwego prowadzenia interesów na całym świecie. Spółka ma ambicję realizacji zrównoważonego wzrostu przez okres 102 lat, a jej przychody za rok obrotowy zakończony w marcu 2018 r. wyniosły 39,9 mld dol.

Centrum Prasowe PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »