Będą nowe przepisy regulujące podróż służbową?

Wzrośnie stawka diety za podróż krajową i zagraniczną - takie rozwiązania przewiduje przedstawiony przez MPiPS projekt rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami.

Pracownik otrzyma zwrot kosztów podróży również bez przedstawiania biletów. Resort pracy przedstawił nowy projekt rozporządzenia w sprawie diet dla pracowników odbywających podróż służbową. Będzie ono regulowało zarówno kwestie podróży krajowej, jak i zagranicznej.

Ministerstwo uznało, że zasadne jest unormowanie tych zagadnień w jednym akcie prawnym. Nowy przepis ma zastąpić obowiązujące obecnie dwa rozporządzenia - w zakresie podróży krajowej oraz podróży poza granice kraju.

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Podobnie jak obecnie, z tytułu podróży służbowych pracownikowi będą przysługiwały diety oraz zwrot kosztów:

  • przejazdów,
  • dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
  • noclegów,
  • innych niezbędnych udokumentowanych wydatków określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb (np. o opłatę za bagaż, przejazd płatnymi drogami i autostradami).

Co do zasady zwrot kosztów przejazdu będzie następował po przedstawieniu przez pracownika biletów lub stosownych rachunków zawierających cenę biletu.

Wystarczy oświadczenie

W sytuacji, gdy pracownik nie przedstawi biletów lub rachunków, np. z powodu ich zniszczenia, zgubienia czy kradzieży, przysługiwał mu będzie zwrot kosztów przejazdu w wysokości ceny biletu środka transportu określonego przez pracodawcę. Przy rozliczaniu podróży pracownik złoży oświadczenie o dokonanym wydatku, w którym wskaże przyczynę braku jego udokumentowania.

Podróż zagraniczna a przemieszczanie się po kraju

W projekcie dodano również zapisy regulujące sytuacje, kiedy pracownik mający odbyć podróż zagraniczną, musi przed jej rozpoczęciem lub po jej zakończeniu przemieszczać się na obszarze kraju.

W takim wypadku do ustalenia wysokości przysługującej pracownikowi należności pracodawca będzie stosował przepisy o podróży krajowej odnośnie do pokonywanego odcinka krajowego w drodze za granicę. Jeśli chodzi o rozliczenie podróży służbowej, utrzymano 14-dniowy termin zarówno dla podróży służbowej, jak i zagranicznej.

Wzrośnie wysokość diet

Stawka diety w podróży krajowej ma wzrosnąć z 23 zł na 30 zł, a co za tym idzie, zmienią się również stawki ryczałtów. I tak oto, ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej wyniesie 6 zł (20 proc. diety), zaś ryczałt za nocleg 45 zł (150 proc. diety).

Zmieni się także sam sposób naliczania diety. Jeżeli pracownik będzie miał zapewnione bezpłatne częściowe wyżywienie, wtedy dieta ulegnie odpowiednio zmniejszeniu, przy założeniu że:

  • śniadanie stanowi 25 proc. diety,
  • obiad 50 proc. diety,
  • kolacja 25 proc. diety.

Zwrot udokumentowanych kosztów noclegu przy podróży krajowej będzie dokonywany do kwoty nie wyższej niż dwudziestokrotność diety (600 zł) za dobę hotelową.

Natomiast w przypadku podróży zagranicznej stawki diet i limitu noclegowego będą zróżnicowane w zależności od celu podróży.

Projekt przedstawiono organizacjom związkowym i pracodawcom. Rozporządzenie miałoby wejść w życie 1.1.2012 r.

Marta Szostak

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 13.5.2011 w sprawie wysokości oraz warunków ustalenia należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju

Ekspert kadrowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »