Będzie łatwiej o finansowanie start-upów

ScaleUP, którego organizatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, to pierwszy konkurs w ramach rządowego programu #StartInPoland. Jego celem jest nie tylko wsparcie innowacyjnych firm działających w Polsce, ale również pobudzenie przedsiębiorczości. Drogą do tego - w zamyśle pomysłodawców - jest nawiązanie współpracy start-upów z największymi spółkami, co powinno przynieść korzyści każdej ze stron.

Program ma na celu zwiększenie możliwości na rozwój innowacyjnych pomysłów, m.in. poprzez zaangażowanie w ich prace największych spółek w Polsce, w tym z kapitałem Skarbu Państwa. ScaleUp ma według organizatorów wspierać przedsiębiorczość i sprawić, że Polacy częściej będą podejmować się realizacji ryzykownych - obarczonych wysokim prawdopodobieństwem niepowodzenia - projektów. Jednym z nagrodzonych w programie został PKO Bank Polski, który oferuje wsparcie dla firm działających w szeroko rozumianym obszarze finansów.

- Celem akceleratora PKO Banku Polskiego jest połączenie potencjału początkujących, kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą, wsparciem finansowym i doradczym ze strony partnera z ugruntowaną pozycją, jakim jest największy bank w Polsce - mówi Interii Szymon Wałach, dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim. - Ponadto projekt wpisuje się w strategię banku na rzecz wspierania polskiej przedsiębiorczości, innowacji i MŚP - tłumaczy.

Reklama

Rzecz nie tylko w braku finansowaniu

Start-upy, często spotykają się nie tylko z trudnościami przy uzyskaniu finansowania na początkującym etapie rozwoju, ale także braku potrzebnej infrastruktury wspierającej realizację prac badawczo-rozwojowych.

- Jednym z podstawowych celów projektu jest ułatwienie skutecznej komercjalizacji technologii. Duży nacisk kładziemy na poszukiwanie firm posiadających rozwiązania finansowe związane z płatnościami, bankowością mobilną i systemami internetowymi. To m.in. digitalizacja procesów, zwiększenie lojalności klientów, zarzadzanie inwestycjami, Big Data oraz Blockchain - tłumaczy ekspert PKO Banku Polskiego.

Dzięki programowi innowacyjne pomysły uzyskają nie tylko kapitał, ale także merytoryczne wsparcie i szansę na późniejszą komercjalizację prototypu.

Młode firmy mogą liczyć na pomoc finansową (do 200 000 zł), możliwość skorzystania z zasobów niezbędnych do opracowania i testowania własnych rozwiązań, dostęp do wysokiej klasy mentorów, a także szansę na zdobycie doświadczenia oraz zbudowanie sieci kontaktów, partnerów biznesowych i pozyskanie potencjalnych inwestorów. ScaleUp to dla startupów również szansa na zwiększenie wiarygodności oraz promocję własnej marki wśród szerokiej grupy klientów korporacji.

- Poszukujemy młodych polskich firm i zespołów, których rozwiązania cechuje unikatowość, odpowiedni potencjał biznesowy oraz zaawansowany poziom dojrzałości pomysłu - tłumaczy ekspert PKO Banku Polskiego, instytucji, która w ramach ScaleUp będzie wspierać polską przedsiębiorczość.

3 mld złotych na start-upy

W planach jest zainwestowanie w start-upy w Polsce nawet 3 mld złotych (w ramach programu #StartInPoland). Innowacyjne firmy mają otrzymać wsparcie nie tylko w fazie ich inkubacji, ale także akceleracji. W planach jest także pomoc w realizacji ekspansji międzynarodowej.

W pierwszej edycji programu ScaleUP wybrano 10 podmiotów, tzw. akceleratorów, które łącznie na finansowanie start-upów otrzymają ok. 60 mln złotych. To m.in. Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej planująca rozwijać program akceleracji MIT Enterprise Forum Poland we współpracy z PKO Bankiem Polskim, PGNiG, KGHM Cuprum oraz Grupą Adamed.

- Program akceleracji "Let's Fintech with PKO Bank Polski!" jest dedykowany startupom, które opracują rozwiązania w zakresie FinTech. Ścieżka ma na celu wyłonienie najciekawszych rozwiązań powiązanych z branżą nowoczesnych technologii finansowych. Te młode firmy i zespoły, które pozytywnie przejdą weryfikację naszych jurorów, będą miały możliwość skorzystania z całego pakietu wspierającego, do którego należą, oprócz grantu, takie korzyści jak pomoc przy stworzeniu lub weryfikacji modelu biznesowego, wsparcie mentorów, porady ekspertów z zakresu pozyskiwania dotacji, przepisów podatkowych i ochrony własności intelektualnej, a wreszcie testy w środowisku klienckim w Oddziałach Laboratoryjnych PKO Banku Polskiego - komentuje Wałach.

Nie tylko fin-techy

- Lepsza identyfikacja innowacyjnych pomysłów na etapie gotowego prototypu pozwoli im na łatwiejsze przebicie się na rynku oraz pozyskanie odpowiednich referencji do dalszego rozwoju. Możliwość testowania rozwiązań z dużymi partnerami pozwoli na dopracowanie modelu biznesowego i podwyższenie poziomu dojrzałości pomysłu. Program zachęca dużych przedsiębiorców do nawiązania współpracy ze środowiskiem start-upów - tłumaczy Wałach.

Młodzi przedsiębiorcy zyskują zatem poważnego sojusznika i wsparcie m.in. w zakresie zarządzania projektem czy sposobów na jego komercjalizację. Korporacje, którym czasami wyraźnie trudniej poruszać się w sferze nowych technologii i innowacji, chociażby ze względu na rygorystyczne przepisy i regulacje, mogą na współpracy z start-upami także zyskać, np. mając dostęp do najnowszych projektów, będących dopiero w fazie rozwoju.

Trzeba także wspomnieć, że innowacje w programie ScaleUP nie są wyłącznie kierowane do sektora finansowego. Dla przykładu FundingBox Accelerator zaproponował program "Impact Poland", czyli akcelerację startupów we współpracy z przedsiębiorstwami tj. Gospodarstwo Rolno - Hodowlane Żydowo (sektor rolno - żywnościowy) i Neuca (sektor ochrony zdrowia), a obiektem wsparcia dla programu "Space3ac Intermodal Transportation" będą techniki satelitarne dla transportu intermodalnego.

BB

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »