Reklama

Blockchain jednym z tematów w Davos

Pekao bada możliwość wykorzystania i blockchain w swojej działalności i chce być liderem zastosowania tej technologii w bankowości.

- Pekao bada możliwość zastosowania technologii blockchain. Banki muszą na to spojrzeć w ten sposób - to uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao chce prowadzić ten pociąg. Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne - powiedział Michał Krupiński, prezes Pekao podczas debaty "Technologia blockchain a banki" na Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Reklama

Blockchain to tzw. rozproszony rejestr. Technologia ta kojarzona jest głównie z kryptowalutami takimi jak bitcoin. Jednak jej zastosowanie jest dużo szersze. Blockchain to sposób kodowania informacji, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa: raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany. Dzieje się tak dlatego, że w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników.

To dlatego szereg banków, a także instytucji nadzorujących rynki przygląda się bliżej możliwościom wykorzystania technologii blockchain zarówno pod kątem cyfrowych walut, jak i podniesienia bezpieczeństwa systemów finansowych.

Z kolei prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie udzielonym RMF podczas forum w Davos, mówił, że ta technologia i jej zastosowanie to jeden z głównych tematów rozmów.

- Tu (w Davos - przyp.red.) też są na ten temat rozmowy. Wszyscy o tym rozmawiają i to badają. Bundesbank w szczególności. Technologia "blockchain" wymaga rozwoju i nakładów. Jest bardzo obiecująca: przyspiesza operacje, pozwala pamiętać wszystkie operacje tak, że one nie mogą zniknąć, stwarza pole do oporu przeciwko cyberatakowi, co w przypadku krajów bałtyckich jest tak istotne. Jest bardzo obiecująca i trzeba w nią inwestować, ale są z nią niestety związane kryptowaluty, które są niepokojące i szkodliwe - mówił szef NBP w wywiadzie dla RMF.

Dowiedz się więcej na temat: blockchain

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »