Brak dokumentów celnych uniemożliwia zastosowanie preferencyjnej stawki VAT 0 proc.
Usługa transportu międzynarodowego co do zasady podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0 proc. Jednak brak dokumentów celnych potwierdzających fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania skutkuje brakiem możliwości zastosowania stawki zerowej podatku VAT. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.09.2015 r. nr IBPP4/4512-208/15/BP.
Sprawa dotyczyła spółki, która jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, a przedmiotem jej działalności jest transport krajowy i międzynarodowy świadczony dla polskich i zagranicznych kontrahentów. Podatnik zamierzał świadczyć usługi transportowe dla polskiego kontrahenta. Trasa wspomnianej usługi transportowej nie będzie przebiegała przez terytorium Polski. Podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zadał pytanie, czy do usługi transportu polegającej na transporcie towarów poza teren Unii Europejskiej na teren kraju członkowskiego można zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0 proc. w przypadku braku dokumentów celnych z których wynikałoby, że wartość usługi transportowej została doliczona do wartości celnej towarów wprowadzonych na teren Unii Europejskiej.
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku VAT, nie ma on prawa do zastosowania stawki 0 proc., zakładając, że nie będzie posiadał dokumentów celnych potwierdzających doliczenie do wartości celnej usługi transportowej.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.09.2015 r. nr IBPP4/4512-208/15/BP uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe. Powołał się na art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT, zgodnie z którym stawkę podatku VAT 0 proc. stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. stawkę podatku VAT 0 proc. stosuje się również do usług transportu towarów świadczonych na rzecz podatnika będącego usługobiorcą tych usług, posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce świadczenia działalności gospodarczej, dla którego świadczone są te usługi, a w przypadku braku siedziby lub stałego miejsca działalności gospodarczej - stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości poza terytorium kraju z miejsca wyjazdu poza terytorium UE do miejsca przyjazdu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
Organ podatkowy uznał, że prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 proc. do świadczonej przez Wnioskodawcę usługi ma tylko podmiot, posiadający potwierdzony przez urząd celny dokument, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W danej sprawie warunek ten nie został spełniony. W konsekwencji, w przypadku braku dokumentów, usługa transportu międzynarodowego podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej podatku VAT w wysokości 23 proc.
Justyna Zając-Wysocka
Departament Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie
Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.