Czy polskie firmy dostaną odszkodowania za brexit?
W ostatnich dniach Wielka Brytania i Unia Europejska przystąpiły do kolejnego etapu negocjacji związanych z brexitem. Uzgodnione zostały warunki wzajemnych rozliczeń finansowych, natomiast wciąż wielką niewiadomą pozostają warunki, które są szczególnie istotne dla przedsiębiorstw spoza Wielkiej Brytanii, a więc także dla polskich firm.
- Po brexicie w bardzo istotny sposób mogą się zmienić warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Wielkiej Brytanii - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Marek Jeżewski, partner w kancelarii prawnej Kochański Zięba i Partnerzy (KZP), szef praktyki arbitrażu. - Inwestycje, które prowadzą polskie firmy, mogą stracić swoje pierwotne uzasadnienie, a nawet ekonomiczny sens.
Czy polskie firmy będą mogły walczyć o odszkodowania na podstawie polsko-brytyjskiej umowy o popieraniu i ochronie inwestycji?
- Kryterium decydującym, które przeważa o ewentualnym naruszeniu zobowiązań wynikających z tej umowy, jest zmiana, która okazuje się radykalna, nieracjonalna i nieproporcjonalna - wyjaśnia ekspert z KZP. - Odpowiedzią na taką sytuację może być postępowanie arbitrażowe. Koszt jest zależny od kwoty dochodzonego odszkodowania.
Wyrażaj emocje pomagając!
Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: 96 1140 0039 0000 4504 9100 2004 (SKOPIUJ NUMER KONTA).
Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.