Electrolux inwestuje w Polsce
W ciągu ostatnich dwóch lat Polska stała się istotnym miejscem na mapie rozwoju firmy Electrolux. I to nie tylko ze względu na duży, stale rosnący potencjał naszego rynku, lecz przede wszystkim ze względu na atrakcyjne warunki do inwestycji.
Elektrolux w Polsce to cztery fabryki, o łącznej wartości inwestycji 132 mln euro. Dzięki nim przybędzie ponad 1700 miejsc pracy. Trzy fabryki uruchomione zostaną już w 2006 roku.
Położenie geograficzne w środku Europy, świetna i wykształcona kadra sprawiły, że spośród wielu ubiegających się o inwestycje lokalizacji Electrolux wybrał Polskę na lokalizację swoich czterech nowoczesnych fabryk - w Siewierzu, Żarowie, Oławie i Świdnicy.
Suszarki z Siewierza
Pierwszą inwestycją grupy Electrolux w Polsce jest fabryka w Siewierzu. Powstała na miejscu zakupionych w 2002 roku dawnych magazynów. Nowoczesne hale produkcyjne i przestronne magazyny to wynik zainwestowania ok. 30 mln euro. Siewierz jest obecnie największą fabryką suszarek Electrolux w Europie, a za dwa lata stanie się jedynym centrum produkcyjnym i rozwojowym suszarek w grupie Electrolux. W bieżącym roku wielkość produkcji osiągnie poziom docelowy - ponad milion urządzeń rocznie. Fabryka będzie zatrudniać ponad 600 pracowników.
Zmywarki z Żarowa
Fabryka w Żarowie na Dolnym Śląsku, na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, została wybudowana jako "greenfield" (od podstaw). Inwestycja, zakończona w styczniu 2006, wyniosła 22 mln euro.
Za trzy lata, po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, fabryka wytwarzać będzie co najmniej 400 tysięcy zmywarek wolnostojących rocznie, a zatrudnienie w niej znajdzie minimum 350 osób. Zmywarki z Żarowa przeznaczone będą przede wszystkim na eksport.
Pralki z Oławy
26 kwietnia b.r. nastąpi uroczyste otwarcie fabryki w Oławie, położonej także w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej. W ciągu 12 miesięcy na 30-hektarowej działce powstał nowoczesny zakład produkcyjny, w którym zatrudnienie znajdzie minimum 400 osób. Zainwestowane ponad 40 mln euro umożliwi za dwa lata produkcję co najmniej 600 000 pralek rocznie. I choć większość będzie eksportowana do całej Europy, Electrolux wierzy, że istotna ich część znajdzie nabywców w Polsce.
Kuchenki ze Świdnicy
Trzecią fabryką zlokalizowaną w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej będzie fabryka kuchenek w Świdnicy. Na zakupionym terenie ruszyły już intensywne prace budowlane. Inwestycja o wartości ponad 40 mln euro pozwoli na osiągnięcie w 2010 r. poziomu produkcji co najmniej 550 tysięcy urządzeń rocznie, przeznaczonych w głównej mierze na eksport. W Świdnicy zatrudnienie znajdzie 380 osób. Uroczyste otwarcie zakładu nastąpi w grudniu 2006 roku.
Księgowość w Krakowie
Na początku lipca 2006 nastąpi też oficjalne otwarcie Centrum Obsługi Transakcji Finansowych grupy Electrolux w Krakowie. Centrum to będzie obsługiwało transakcje dla całej Europy, którymi dotąd zajmowało się kilkanaście centrów zlokalizowanych w różnych krajach Europy. Zostanie w nim zatrudnionych ponad 100 osób.