INNOMED - szansa dla medycznych innowatorów
Od 1 września do 1 października 2015 można składać wnioski o unijne dofinansowanie w programie INNOMED. To sektorowy program wsparcia badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze innowacyjnej medycyny.
Konkurs ogłosiło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet konkursu to 95 mln zł! Jeden projekt może zostać dofinansowany kwotą do 10 mln zł.
To już drugi nabór w tym programie sektorowym. Realizuje go wspomniane NCBiR we współpracy z firmami zrzeszonymi w Polskiej Platformie Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Tym razem chodzi o finansowanie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie poszukiwania innowacyjnych leków, nowoczesnych metod terapeutycznych oraz nowych technologii produkcji leków generycznych.
- Zaawansowane technologicznie rozwiązania w medycynie wymagają dużych nakładów finansowych oraz wiążą się z dużym ryzykiem - stwierdził po ogłoszeniu konkursu prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Wierzę, że dzięki naszemu wsparciu przedsiębiorstwa będą miały szanse na szybką komercjalizację wyników swoich badań i prac rozwojowych - dodał.
Dodajmy, że pieniądze na dofinansowanie realizacji innowacyjnej medycyny kierowane będą przede wszystkim do przedsiębiorców współpracują z jednostkami akademickimi, Polską Akademią Nauk czy instytutami badawczymi w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych.
Program INNOMED ma w założeniu potrwać do 5 lat i opiera się na konieczności niesienia wkładu własnego przez przedsiębiorców. Ma to zwiększyć poziom finansowania i tym samym skuteczność samych badań.
Docelowo budżet programu wynosi 300 mln zł, z czego udział przedsiębiorstw w budżecie wynosi 35 proc. natomiast pozostała część finansowana jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
INNOMED ma nie tylko zwiększyć liczbę innowacji w polskiej medycynie, ale także upowszechnić model współpracy między instytucjami naukowo-badawczymi i przedsiębiorstwami. Warto pamiętać, że badania przeprowadzone przez Bank Światowy wskazują na szczególną konieczność zwiększenia innowacyjności w polskiej medycynie.
Nasz sektor biotechnologiczno-farmaceutyczny ma - zdaniem ekspertów Banku Światowego - sporo do nadrobienia w zakresie medycyny innowacyjnej.
jś