Inteligentne pieniądze od ARP Venture na innowacyjną gospodarkę

Czy w kapitalistycznej Polsce potrzebne są mechanizmy państwa dla wspomagania innowacyjności naszej gospodarki? Jesteśmy przekonani, że państwo powinno pomagać - szczególnie na początku, w zalążkowej formie - firmom pragnącym działać w innowacyjnym obszarze.

ARP Venture to właśnie takie narzędzie Ekosystemu ARP dedykowane sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw w obszarze inwestycji typu venture będących w fazie ekspansji. Jego zadaniem jest inwestowanie w innowacyjne projekty w fazie komercjalizacji i rozwoju produkcji seryjnej. Buduje gospodarkę opartą na wiedzy. Skupia się na rozwoju przemysłu. Szuka komercyjnie ukierunkowanej innowacji.

Działalność ARPV wpisuje się w nową strategię realizowaną przez ARP, która opiera się na trzech filarach.

1. Kultura innowacyjności

Jaki jest właściwy model organizacyjny sprzyjający powstawaniu innowacji? Podstawowe jego cechy to dynamika i elastyczność działania, kreatywny i zaangażowany kapitał ludzki, zdolność podejmowania ryzyka oraz poszukiwanie innowacji.

Reklama

2. Efekt synergii

Uzyskuje się zwielokrotnione korzyści dzięki umiejętnemu połączeniu sektora przemysłu z infrastrukturą naukowo-badawczą oraz współpracy dużych przedsiębiorstw z sektorem MŚP. Dzięki szukaniu kooperacji między tymi dwoma elementami, można budować komercyjnie ukierunkowane innowacje.

3. Innowacyjny produkt

Jest siłą wypadkową kultury innowacyjności oraz efektów synergii. Poszukuje się go na następujących płaszczyznach : w sektorze MŚP, open innovation i inwestycjach typu venture capital. Innowacyjny produkt zapewnia Polsce przewagi rynkowe w globalnym świecie.

Niezagospodarowany potencjał

Głównym celem ARP Venture jest poszukiwanie i wykorzystywanie ukrytego potencjału tkwiącego w sektorze MŚP w Polsce. To właśnie poprzez rozwój innowacyjnych produktów można zapewnić naszej gospodarce przewagi rynkowe na światowych rynkach.

Zalety polskiego przemysłu to istniejące zaplecze produkcyjne, dobrze wykwalifikowana kadra każdego szczebla i korzystne otoczenie biznesu (SEE). Mankamenty zaś to brak kultury innowacyjności i dopływu (odpowiednio) komercyjnie ukierunkowanej innowacji.

Z kolei nasze ośrodki naukowo-badawcze mają infrastrukturę, wystarczający kapitał ludzki oraz wsparcie kapitałowe i instytucjonalne, brak im jednak efektywnych, powtarzalnych mechanizmów komercjalizacji prototypów. Mają nie w pełni zagospodarowany potencjał w postaci infrastruktury badawczej.

Małe i średnie przedsiębiorstwa to potencjalna polska awangarda przemysłu, w skład której wchodzą społeczność startupowa, inkubatory, fundusze typu seed i globalni liderzy innowacji. Cierpią one na brak kanałów współpracy na linii przemysł-środowiska innowacyjne, brak komunikacji potrzeb ze strony przemysłu i brak kapitału w zaawansowanej fazie rozwoju.

Potencjał, jakim dysponują omawiane środowiska jest komplementarny, odpowiednio ukierunkowany może wzajemnie zaspokoić obopólne potrzeby. Polski rynek w drodze ku innowacji potrzebuje kompleksowego systemu wsparcia, który będzie w stanie wyjść naprzeciw potrzebom.

Odpowiedzią na potrzeby rynku jest Ekosystem ARP. To pierwszy w Polsce kompleksowy system wsparcia działający na potrzeby małego i dużego przemysłu zapewniający nie tylko pieniądze na rozwój, ale przede wszystkim branżowe wsparcie w powstaniu, adaptacji i rozwoju produktu innowacyjnego.

Nowa strategia Polski

ARP Venture to spółka wchodzą w skład Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która została powołana w związku z wdrażaniem nowej strategii mającej na celu wzrost innowacyjności polskiej gospodarki i ułatwienie transferu nowych technologii do przemysłu. ARP Venture działa w obszarze przemysłowym sektora małych i średnich przedsiębiorstw, inwestując w projekty innowacyjne w fazie komercjalizacji i rozwoju produkcji seryjnej oraz w fazie ekspansji produktu. ARP Venture realizuje formułę "smart money" (ang. inteligentne pieniądze, wykorzystując potencjał Ekosystemu ARP, realizując transakcję nie tylko przekazuje pieniądze jako koinwestor, ale przede wszystkim dostarcza wsparcie merytoryczne i operacyjne w trakcie realizacji danego projektu) i inwestuje w przedsiębiorstwa o znacznym potencjale rynkowym, których rozwój będzie mieć korzystny wpływ na gospodarkę kraju lub regionu.

ARP Venture jest funduszem typu venture , tzw. drugiej rundy, którego zadaniem jest dynamiczne wsparcie obszaru przemysłu w sektorze MŚP w Polsce. ARP Venture to partner branżowy dający m.in. wsparcie merytoryczne, dostęp do infrastruktury, ewentualnie wchodzący również kapitałowo do inwestycji. Docelowo partner branżowy widziany jest jako potencjalny przyszły nabywca zakupionego przez ARP Venture udziałów/akcji zainwestowanego podmiotu.

Wyjść z inwestycji w 3-5 lat

ARP Venture zamierza budować relację z podmiotami we wczesnej fazie rozwoju (I runda finansowania - faza seed/earlystage VC), w które będzie mógł zainwestować w przyszłości. Jest inwestorem tzw. drugiej rundy inwestycyjnej, tzn. inwestuje w etap wdrożenia produkcji seryjnej, ekspansji produktu planujących rozwój skali działalności i ekspansję sprzedaży. Oczekuje ponadprzeciętnej stopy zwrotu z zaangażowanego kapitału i wyjścia z inwestycji w 3-5 lat.

Kryteria inwestycyjne ARPV:

* Inwestycje w formule "smart money" (ang. ang. inteligentne pieniądze)

* Przedsiębiorstwa na etapie wdrożenia produkcji seryjnej lub ekspansji produktu planujące rozwój skali działalności i ekspansję sprzedaży

* 5-15 mln. zł. obejmując do 30 proc. udziału w spółce (preferowana wielkość inwestycji i struktura kapitałowo/udziałowa)

* Ponadprzeciętna stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału

* Okres inwestycyjny do pięciu lat

* Wdrożenie innowacyjnego produktu do przemysłu

* Przedsiębiorstwa z wszystkich sektorów i branż gospodarki którym towarzyszy wytwarzanie towarów.

* Zagospodarowanie istniejącej infrastruktury.

Projekty inwestycyjne ARPV charakteryzują się: innowacyjnością produktową lub procesową; efektami synergii z już posiadanymi spółkami portfelowymi; potencjałem do znacznego zwiększenia skali działalności; pozytywnym oddziaływaniem na środowisko; produkcją w Polsce; dynamiczną kadrą zarządzającą zdeterminowaną do osiągnięcia założonych celów.

ARPV oferuje zaangażowanie w formule "smart money" (ang. inteligentne pieniądze): inwestycje kapitałowe w formie objęcie udziałów/akcji; różne formy finansowania dłużnego; pożyczka; dług konwertowany na kapitał; objęcie emisji obligacji; dług podporządkowany.

ARPV nie angażuje się kapitałowo na etapie badań i rozwoju, w tym na etapie budowy prototypu. Nie inwestuje w projekty z obszaru technologii internetowych i telekomunikacyjnych, które ograniczają się do wytworzenia oprogramowania. Nie inwestuje w projekty w fazie seed.

KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ARP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »