Jak działa leasing samochodu?

Potrzebujesz samochodu do swojej firmy? Samochód osobowy lub dostawczy- zastanawiasz się, który wybrać? Nie możesz teraz wydać dużej ilości gotówki lub zwyczajnie nie potrzebujesz pojazdu na własność?

W tej sytuacji warto rozważyć leasing samochodu. Zanim jednak podejmiesz decyzję, zapoznaj się z tym artykułem, który z pewnością rozwieje niejedną wątpliwość.

Czym jest leasing samochodowy?

Marzysz o nowym aucie, ale nie możesz sobie pozwolić na jego zakup za gotówkę? Idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie leasing samochodowy. Tak naprawdę jest to nic innego, jak wynajem samochodu i kredyt samochodowy w jednym. Możesz dopasować czas trwania umowy do własnych potrzeb i możliwości, by w niedalekiej przyszłości stać się wyłącznym właścicielem wymarzonego egzemplarza. Ostatnia rata leasingu, zwana ratą wykupu pozwala Ci stać się wyłącznym właścicielem auta po zakończeniu finansowania. Wcześniej właścicielem pojazdu jest instytucja finansowa, a Ty możesz cały czas cieszyć się jazdą na najwyższym poziomie.

Warto wspomnieć, że leasing to nie tylko samochody osobowe czy dostawcze. Finansowanie jest możliwe również dla innych pojazdów, maszyn, urządzeń czy różnorodnych sprzętów.

Jakie kroki należy poczynić?

Kilka kluczowych kroków do leasingu samochodowego to:

  1. Wybór konkretnego samochodu, maszyny lub urządzenia.
  2. Wybór konkretnej firmy leasingowej.
  3. Złożenie wniosku.
  4. Decyzja o przyznaniu finansowania, którą podejmuje bank.
  5. Podpisanie umowy przez obie ze stron.
  6. Wpłata opłaty wstępnej (jeśli jest wymagana) i odbiór auta przez leasingobiorcę.

Jaki leasing samochodowy wybrać?

Banki dają możliwość wyboru leasingu samochodowego spomiędzy dwóch form- leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego. Zasadniczo różnią się one kwestią podatkową oraz formą własności przedmiotu leasingu. 

Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy:

  • Nie masz z góry określonego minimalnego okresu trwania umowy.
  • Omijają Cię również ograniczenia z minimalną kwotą raty wykupu - po spłacie automatycznie stajesz się właścicielem przedmiotu leasingu.
  • Odpisy amortyzacyjne są po Twojej stronie jako leasingobiorcy.
  • Leasing samochodu lub innego przedmiotu powinien być dostosowany do normatywnego okresu amortyzacji.

Większość przedsiębiorców decyduje się jednak na leasing operacyjny, w którym jako przedsiębiorca:

  • Poszerzasz zakres odliczeń w firmie - zarówno opłatę wstępną, ratę leasingową, jak i ratę wykupu wliczasz w koszty swojej działalności.
  • Podatek VAT uiszczasz razem z ratą leasingową.
  • Możesz dostosować wysokość raty wykupu, a przy maksymalnej wysokości raty wykupu, zmieniając zdanie, nie masz obowiązku wykupować auta z leasingu- jest to alternatywa na kolejny nowy egzemplarz.
  • Odpisami amortyzacyjnymi zajmuje się leasingodawca

W leasingu samochodowym każda ze stron ma swoje prawa i obowiązki bez względu na to, czy mowa o leasingu finansowym, czy leasingu operacyjnym.

Czy leasing samochodowy jest dla Ciebie?

Z leasingu samochodowego z roku na rok może skorzystać coraz większa część Polaków.

Dostępny jest dla:

  • osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
  • podmiotów gospodarczych,
  • spółek prawa handlowego,
  • spółek cywilnych,
  • rolników.

Jeśli należysz do jednej z wymienionych grup, to leasing samochodowy jest właśnie dla Ciebie.

Jakie czekają Cię wymogi?

Leasing samochodowy można nazwać opcją "2 w 1", ponieważ łączy w sobie cechy kredytu i wynajmu. Wymogi są bardzo zbliżone do tych przy kredycie, ale znacznie prostsze. W leasingu samochodowym możesz pozwolić sobie na minimum formalności. Większość instytucji finansowych udzieli Ci leasingu samochodowego na podstawie dokumentu tożsamości i wartości obrotów Twojej firmy, bez konieczności przedkładania dokumentów finansowych. Jeśli jesteś młodym przedsiębiorcom i Twoja przygoda dopiero się zaczyna, również możesz liczyć na leasing samochodowy. 

W przeciwieństwie do kredytu leasing samochodowy nie obniży Twojej zdolności kredytowej. Leasing samochodowy to przede wszystkim znacznie tańsza forma finansowania. 

Jakie korzyści niesie ze sobą leasing?

Dzięki leasingowi samochodowemu automatycznie pozyskujesz dostęp do szeregu dodatkowych produktów. Wiele instytucji finansowych umożliwia skorzystanie między innymi z ubezpieczenia GAP, assistance, ubezpieczenia na życie, ochrony prawnej czy karty paliwowej.

GAP to świetne dodatkowe ubezpieczenie auta od straty finansowej na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży samochodu.

Dodatkowe rozszerzenia assistance czy ubezpieczenia na życie dostępne są przy niewielkich kosztach.

Ochrona prawna daje gwarancję pomocy przy wypadkach, czy wykroczeniach drogowych, ale też przy dochodzeniu odszkodowań. 

Karta paliwowa to przede wszystkim wygoda - zaoszczędzenie czasu, zbiorcza faktura z odroczonym terminem płatności. Można nią także płacić za przejazdy autostradą.


Jakie auto do leasingu samochodowego?

Auta nowe to najczęściej wybierane przedmioty leasingu, lecz nie jest on przeznaczony jedynie dla nich. Auta używane również mogą być finansowane w leasingu samochodowym. Ważne jednak by nie były zbyt stare w stosunku do okresu finansowania. W przypadku aut używanych musisz zwrócić również uwagę na rok produkcji. Auto w momencie spłaty ostatniej raty leasingowej nie może być starsze niż 10 lat.

Dużym plusem jest fakt, że auta sprowadzane np. Niemiec lub innych krajów UE również mogą być finansowane w leasingu samochodowym.

Jeśli zostało wybrane konkretne auto, czy też inny przedmiot leasingu, np. maszyna, to należy wybrać konkretny leasing samochodowy lub leasing maszyn i urządzeń. Najważniejszy jest wybór najlepszej oferty. Tutaj kluczowy będzie kalkulator leasingowy, który umożliwia wyliczenie i porównanie rat. A teraz do dzieła! Korzystaj ze wskazanych możliwości i ciesz się nowym autem! 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »