Jak rozwijać MŚP?

MSP to według ustawowej definicji przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników. W ostatnim dziesięcioleciu ten sektor należy do najbardziej dynamicznie rozwijającego się; ma ogromny udział w PKB i daje zatrudnienie wielu osobom.

MSP to według ustawowej definicji przedsiębiorstwa zatrudniające do 250 pracowników. W ostatnim dziesięcioleciu ten sektor należy do najbardziej dynamicznie rozwijającego się; ma ogromny udział w PKB i daje zatrudnienie wielu osobom.

Jednak o ile wielkie przedsiębiorstwa mogą liczyć na taryfę ulgową (np. PKP, kopalnie - w sprawie podatków i składek na ZUS), to małe i średnie przedsiębiorstwa tylko w hasłach wspierane są przez rząd.

Jednakże największą przeszkodą dla MSP są problemy z egzekwowaniem swoich należności. Wiele dobrych firm upadło lub zostało zlikwidowanych przez właścicieli z powodu utraty płynności finansowej - nie wystarczyły już dobre produkty lub usługi. Równie ważny jest dostęp do kapitału, który oliwi trybiki biznesu.

Wśród najpopularniejszych narzędzi, które mogą wykorzystywać przedsiębiorcy dla poprawy finansów firmy jest kredyt kupiecki. W wielu państwach unijnych (Wielka Brytania, Włochy) jest on równie popularny jak kredyty bankowe.

Reklama

Idealnym produktem finansowym dla małych i średnich przedsiębiorstw jest leasing. Przymiotem leasingu jest to, że nie wymaga od przedsiębiorcy zaangażowania wysokiego kapitału, nie obniża zdolności kredytowej, a w konsekwencji zwiększa płynność i możliwości finansowe przedsiębiorstwa.

Dużo mniej popularną formą finansowania jest faktoring, czyli przejęcie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw. Jest on korzystny przy dużej produkcji, kiedy producent czeka długi czas na płatności od odbiorców. Faktoring może doskonale współgrać z kredytem kupieckim. Producent udziela kredytu kupieckiego odbiorcom, a sam sprzedaje te należności firmie faktoringowej, żeby wcześniej otrzymać gotówkę. Dodatkowo przedsiębiorca unika problemów związanych z odzyskiwaniem należności.

Jednak równie ważna jak zwiększenie płynności finansowej jest dbałość o zdroworozsądkowe prowadzenie biznesu, pielęgnacja dotychczasowych dobrych kontaktów z partnerami, solidne badanie nowych kontrahentów, zabezpieczanie umów. Tomasz Horoszkiewicz

brak
Dowiedz się więcej na temat: małe i średnie przedsiębiorstwa | MSP | przedsiębiorstwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »