Jak zakończyć działalność firmy, unikając katastrofy?

Jeżeli dochodzimy do wniosku, że nie ma już sensu prowadzić dalej biznesu, to należy przeprowadzić postępowanie likwidacyjne. Zgromadzenie wspólników odbywa się u notariusza, gdzie podejmowana jest decyzja o rozwiązaniu spółki i powołaniu jej likwidatora.

Likwidatorem spółki może być ktoś z byłego zarządu spółki lub jakakolwiek osoba wskazana przez zarząd. Bezpieczniej jest zatrudniać osoby mające wiedzę o postępowaniu likwidacyjnym.

- Niezmiernie istotne są przesłanki prawa upadłościowego już w procesie likwidacyjnym. Może się bowiem okazać, że po otwarciu procesu likwidacji spółki okazuje się, że mamy co najmniej dwóch wierzycieli i przeterminowane wierzytelności przekracza trzy miesiące, wtedy mamy 30 dni na zgłoszenie wniosku o upadłość, pomimo tego, że spółka jest w likwidacji - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Baran z kancelarii Baran&Pluta.

Reklama

Finalnie, po upływie 6 miesięcy od daty ogłoszenia likwidacji spółki w Monitorze Sądowym i Gospodarczym zgromadzenie wspólników może podjąć decyzję o wykreśleniu spółki z KRS.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

marketnews24.pl
Dowiedz się więcej na temat: firma | likwidacja | działalność gospodarcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »