Jak zmniejszać ryzyko w biznesie

Ryzyko podpisania umowy z nieuczciwym kontrahentem, które wiąże się z brakiem zapłaty za towary czy usługi jest coraz większe. Sygnałami takiej nieuczciwości może być: brak siedziby lub jej nieadekwatność do realizowanego obrotu, nadmierne uwiarygadnianie czy podkreślanie skali prowadzonych interesów. Dlatego przedsiębiorca powinien sam zatroszczyć się o informacje na temat kontrahenta.

Ryzyko podpisania umowy z nieuczciwym kontrahentem, które wiąże się z brakiem zapłaty za towary czy usługi jest coraz większe. Sygnałami takiej nieuczciwości może być: brak siedziby lub jej nieadekwatność do realizowanego obrotu,  nadmierne uwiarygadnianie czy podkreślanie  skali  prowadzonych interesów. Dlatego przedsiębiorca powinien sam zatroszczyć się o informacje na temat kontrahenta.

Informacje takie można poszukać samemu, lecz może to być czasochłonne i drogie. Miejsca gdzie przedsiębiorca ma możliwość uzyskania podstawowych danych na jego temat to Krajowy Rejestr Sądowy, Urząd Podatkowy, ZUS, inni kontrahenci, a także sama firma przyszłego wspólnika.

Dane takie można też uzyskać z firm szukających informacji na zlecenie (wywiadowni gospodarczych, detektywów). Otrzymujemy wtedy szybkie i konkretne informacje, a koszty tego zależą od dostępności uzyskanych informacji. Jednak najlepsze rozwiązanie to systemy mieszane, gdzie własne informacje poparte są raportem wywiadowni.

Reklama

Metody jakie najczęściej stosuje nieuczciwy przedsiębiorca to: wpłacenie niewielkiej część wartości dużego zamówienia przy pierwszej dostawie oraz zapewnienie o kolejnych zakupach w przyszłości.

Kontrahenta takiego można ?wybadać? przez obniżenie ceny pod warunkiem zapłaty gotówką. Brak zainteresowania taką propozycją może być powodem do niepokoju.

Ryzyka podpisania kontraktu z nieuczciwym przedsiębiorcą do końca nie da się wykluczyć, lecz ważne jest,by wyeliminować je na tyle na ile to możliwe.

www.justitia.pl

brak
Dowiedz się więcej na temat: przedsiębiorca | ryzyko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »