Reklama

Jaki kurs waluty przyjąć do obliczenia podatku od należności wypłacanych zagranicznym kontrahentom? - interpretacja

Przychód w walucie obcej, od którego obliczany i pobierany jest zryczałtowany podatek, powinien zostać przeliczony na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego.

Reklama

Przychód w walucie obcej, od którego obliczany i pobierany jest zryczałtowany podatek, powinien zostać przeliczony na złote według średniego kursu NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 kwietnia 2015 r., nr IBPBI/2/4510-53/15/MS)

Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wypłacała na rzecz kontrahentów zagranicznych należności, zaliczane do przychodów określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP (np. odsetki, należności licencyjne, z praw autorskich, itd.). Ponieważ należne kontrahentom zagranicznym wynagrodzenie było ustalane i wypłacane w walucie obcej, spółka miała wątpliwości, według jakiego kursu waluty obcej powinna przeliczyć je na złote w celu obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku. Jej zdaniem, właściwym kursem będzie w tym przypadku średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, wydający interpretację indywidualną w tej sprawie, przyznał spółce rację. Stwierdził, że ustawodawca nie określił żadnych szczególnych zasad przeliczenia na złote przychodów w walutach obcych, o których mowa w ww. art. 21 ust. 1 ustawy o PDOP. Zatem zastosowanie znajdzie tu zasada ogólna wynikająca z art. 12 ust. 2 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Dzień wypłaty należności nierezydentowi winien być tu potraktowany jako dzień uzyskania przez niego przychodu.

Reasumując, organ podatkowy stwierdził:

"(…) Wnioskodawca do przeliczenia na złote kwoty przychodu stanowiącego wynagrodzenie na rzecz zagranicznych kontrahentów z tytułów wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w celu obliczenia i pobrania kwot zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych, powinien zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania wypłaty. (…)"


Od redakcji:

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane także w innych interpretacjach organów podatkowych (np. w interpretacjach indywidualnych: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 lipca 2013 r., nr ILPB4/423-130/13-2/MC oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 21 czerwca 2012 r., nr IPTPB3/423-113/12-2/IR), a także w wyjaśnieniu, zamieszczonym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl), w zakładce: "ABC Podatków/KIP/Najczęściej zadawane pytania". W wyjaśnieniu tym czytamy:

"(…) W związku z tym, iż podatek potrącany jest przez wypłacającego w momencie wypłaty, to dniem uzyskania przychodu będzie w tym przypadku dzień dokonania wypłaty. Ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wypłaty będzie zatem dniem, z którego należy zastosować kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski do przeliczenia kwoty przychodu z waluty obcej na złote. Dopiero od tej kwoty wyrażonej w walucie polskiej należy obliczyć podatek zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych i właściwymi umowami w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. (…)"


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 14 z dnia 2015-05-10

GOFIN podpowiada

Dowiedz się więcej na temat: kursy walut | przychód | ostatni dzień | NBP | PLN | kurs złotego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »