Jakie zmiany czekają na małych podatników od 2017 r.?
Obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych z 19 proc. do 15 proc. dla grupy małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność - w roku, w którym rozpoczęli działalność - to główna zmiana nowelizacji ustawy o podatku dochodowym.
Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z 5 września 2016 r. (Dz.U. z 2016 r., poz. 1550), której większość przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.
Wskazana wyżej nowelizacja doprecyzowuje i dodaje do obu ustaw o podatkach dochodowych katalog dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Do katalogu dochodów (przychodów) osiąganego na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu dodano dochody (przychody) z:
- papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych niebędących papierami wartościowymi, dopuszczonych do publicznego obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach regulowanego rynku giełdowego, w tym uzyskane ze zbycia tych papierów albo instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających;
- tytułu przeniesienia własności udziałów (akcji) w spółce, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym albo instytucji wspólnego inwestowania, w których co najmniej 50 proc. wartości aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości;
- tytułu należności regulowanych, w tym stawianych do dyspozycji, wypłacanych lub potrącanych, przez osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, mające miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, niezależnie od miejsca zawarcia umowy i wykonania świadczenia.
W myśl omawianej nowelizacji stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi 19 proc. podstawy opodatkowania, zaś 15-proc. stawka podatku będzie dotyczyła małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność - w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność.
W myśl zmienionych przepisów, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze - w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego.
Jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego.
Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu i w kontrolach podatkowych