Kasę musisz ujawnić
Przedstawiony przez posłów Platformy Obywatelskiej projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, zakładający wprowadzenie abolicji podatkowej dla Polaków pracujących za granicą został uznany przez ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej za budzący wiele wątpliwości.
Abolicja podatkowa niezgodna z Konstytucją
Określenie zasad przyznawania ulg podatkowych i umorzeń powinno następować w drodze ustawy, mówi o tym art. 217 Konstytucji. Abolicja podatkowa jest ulgą podatkową, skierowaną do wielu osób. Oznacza to, że powinna znaleźć się w ustawie.
- Wielu Polaków prowadzi za granicą jednoosobową działalność gospodarczą. Abolicja podatkowa może oznaczać dla nich pomoc publiczną. Zamiar udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom musi być zgłoszony do Komisji Europejskiej w formie projektu programu pomocowego - mówi Andrzej Arendarski Prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Wiceprezes Eurochambres.
W projekcie dodano do art. 22 Ordynacji podatkowej regulującego zaniechanie poboru podatku, nowy ust. 1b - upoważniający Ministra Finansów do wydania rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od podatników, którzy muszą rozliczyć się w kraju z dochodów uzyskanych za granicą i tam opodatkowanych. Już w chwili obecnej, w sytuacji gdy nie powstała jeszcze zaległość podatkowa, Minister Finansów może wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku od zarobków za granicą.
Przedsiębiorcy zrzeszeni Krajowej Izby Gospodarczej podkreślają, że zgodnie z projektem, Minister Finansów będzie mógł wydać rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku, także w przypadku, gdy na podatniku ciąży obowiązek zapłaty podatku w Polsce, pomimo zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania. Taka sytuacja może prowadzić do naruszenia konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. - Prawo nie może działać wstecz na korzyść podatników z zaległością podatkową kosztem osób, które już zapłaciły podatek dochodowy zgodnie z prawem - uważa Andrzej Arendarski.