Abolicja podatkowa

Wtorek, 20 sierpnia 2024 (11:09) Aktualizacja Wtorek, 20 sierpnia 2024 (11:09)
Abolicja podatkowa to specjalny rodzaj amnestii, umożliwiający podatnikom legalizację wcześniej nieujawnionych dochodów i uniknięcie kar za wcześniejsze zaniedbania podatkowe. Państwa wykorzystują to narzędzie aby zachęcić obywateli do ujawnienia dochodów, które dotychczas były ukrywane przed fiskusem. Celem takiego działania jest zwiększenie wpływów do budżetu oraz poprawa transparentności finansowej w kraju.
Abolicja podatkowa - najważniejsze informacje
Podatek liniowy lub ryczałt za 2022 r. można zmienić na skalę podatkową (zdj. ilustracyjne) /123RF/PICSEL

Abolicja podatkowa - najważniejsze informacje

Co to jest abolicja podatkowa?

Abolicja podatkowa to program mający na celu zachęcenie podatnikówdo dobrowolnego ujawnienia dochodów, które dotychczas byłyukrywane przed organami podatkowymi. Tego rodzaju programy są częstowprowadzane gdy państwo potrzebuje dodatkowych środkówfinansowych, na przykład w czasie kryzysów ekonomicznych lub kiedyistnieje konieczność zmniejszenia szarej strefy gospodarki.
Dzięki abolicji podatkowej można zwiększyć dochody budżetowepoprzez opodatkowanie wcześniej ukrytych dochodów, co prowadzi dojednorazowego wzrostu wpływów podatkowych. Program ten poprawiarównież zgodność podatkową, umożliwiając podatnikom powrót dolegalnej gospodarki bez obaw o kary za wcześniejsze uchybienia.Abolicja podatkowa redukuje wielkość szarej strefy gospodarczej,formalizując działalności, które wcześniej były prowadzonenielegalnie.
Wkontekście Polskiego Ładu planowano wprowadzenie abolicjipodatkowej od 1 stycznia 2022 roku. Miała to byćinicjatywa umożliwiająca podatnikom ujawnienie nieopodatkowanychdochodów i oczyszczenie swoich kont podatkowych. Program miałobowiązywać od lipca do końca grudnia 2022 roku, dając podatnikompół roku na przygotowanie się do jego realizacji.
Zgodnie z założeniami, podatnicy mogli zgłaszać dochody uzyskanew przeszłości, które nie były opodatkowane, płacąc 8-procentowypodatek od dochodu (tzw. ryczałt przejściowy) lub 2-procentowądaninę od wartości majątku za granicą. Preferencja ta miała byćudzielana bez naliczania odsetek za zwłokę, a dodatkowo podatnikmusiałby uiścić opłatę w wysokości 1% od dochodu wykazanego wewniosku.
Program abolicji podatkowej miał obejmować dochody z udziałów współkach zagranicznych, nieruchomości, instrumentów finansowychoraz sytuacje, w których podatnik uzyskał korzyści podatkowe,których nie zadeklarował w Polsce. Obejmował również przypadki,gdy podatnik błędnie ocenił swoją rezydencję podatkową i nieopodatkował dochodów lub podjął decyzje dotyczące majątku,które nie miały ekonomicznie uzasadnionego celu.
Jednakże, prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnegowniosek o zbadanie zgodności wprowadzonych przepisów z KonstytucjąRP w trybie kontroli następczej. Zarzucono, że przepisy naruszajązasady zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa, równości,powszechności i równości opodatkowania oraz wykluczenia osóbpełniących funkcje publiczne z możliwości skorzystania zabolicji. W związku z tym rządzdecydował się wycofać abolicję podatkową,uznając, że rozwiązanie to nie spełnia zakładanych celów i możenie przynieść oczekiwanych korzyści finansowych.

Mechanizm działania abolicji podatkowej

Abolicja podatkowa zazwyczaj obejmuje kilka kluczowych elementów:
  • deklaracja dochodów: podatnicy muszą zadeklarować wszystkie wcześniej nieujawnione dochody,
  • zapłata podatku: ujawnione dochody są opodatkowane według określonych stawek, często korzystniejszych niż standardowe,
  • zwolnienie z odpowiedzialności karnej: w zamian za ujawnienie dochodów i zapłatę zaległych podatków, podatnicy są zwalniani z odpowiedzialności karnej za wcześniejsze uchybienia.

Kontrowersje związane z abolicją podatkową

Abolicje podatkowe często budzą kontrowersje i spotykają się zkrytyką. Przeciwnicy argumentują, że mogą one być postrzeganejako niesprawiedliwe wobec podatników, którzy regularnie płacąswoje podatki. Istnieje również ryzyko, że abolicje mogą zachęcaćdo unikania podatków w oczekiwaniu na kolejne programy amnestii.
Abolicja podatkowa jest narzędziem, które może przynieśćznaczące korzyści budżetowe i przyczynić się do zwiększeniaprzejrzystości gospodarczej. Jednak jej wprowadzenie powinno byćstarannie przemyślane i połączone z długoterminowymi reformamipodatkowymi, aby zapobiec nadużyciom i zapewnić uczciwość systemupodatkowego.

Abolicja podatkowa - Wiadomości

  • Podatkowa abolicja? Rząd zmienia zdanie

    Podatkowa abolicja? Rząd zmienia zdanie

    Niedziela, 27 marca 2022 (14:59)
    Przepisy o abolicji zostaną wykreślone z ustawy, zanim ktokolwiek z tego rozwiązania będzie mógł skorzystać – wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Artura Sobonia dla PAP.
  • Polski Ład zachęca do nieujawniania dochodów

    Polski Ład zachęca do nieujawniania dochodów

    Środa, 1 grudnia 2021 (09:01)
    Kto w przyszłym roku nie ujawni swoich dochodów, a od października 2022 r. do końca marca 2023 r. wystąpi z wnioskiem o abolicję, zapłaci zaledwie 8 proc. podatku. Potem będzie mieć już...
  • Abolicja składkowa nadchodzi

    Abolicja składkowa nadchodzi

    Czwartek, 23 listopada 2017 (06:00)
    Zdaniem Federacji Przedsiębiorców Polskich, trzeba naprawić mechanizmy obowiązujące na rynku pracy przed 1 stycznia 2016 roku gdzie pracownicy, byli zatrudnieni na umowach zlecenia...
  • Reklama
  • Podatki: Już w przyszłym roku będzie można skorzystać z abolicji

    Podatki: Już w przyszłym roku będzie można skorzystać z abolicji

    Czwartek, 29 października 2015 (07:25)
    Już 1 stycznia 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o PIT, która pozwoli skorzystać z częściowej abolicji podatkowej. Eksperci zwracają jednak uwagę na szczegółowe zapisy nowego...
  • Ważne dla przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o umorzenie należności

    Ważne dla przedsiębiorców, którzy złożyli wniosek o umorzenie należności

    Poniedziałek, 25 listopada 2013 (10:35)
    Podjęcie decyzji przez Komisję Europejską, stwierdzającej że umorzenie należności na podstawie ustawy abolicyjnej nie będzie stanowiło pomocy publicznej nie ma wpływu na zasady wydawania...
  • Abolicja: Unia za umorzeniem składek ZUS

    Abolicja: Unia za umorzeniem składek ZUS

    Piątek, 22 listopada 2013 (09:26)
    Po 9 miesiącach drążenia tematu Komisja Europejska ogłosiła, że nie ma uwag do uchwalonej rok temu przez Sejm ustawy odpuszczającej składki ubezpieczeniowe. Mogą z niej skorzystać wszyscy...
  • Reklama
  • Umorzenie zaległości w ZUS tylko na określonych zasadach!

    Umorzenie zaległości w ZUS tylko na określonych zasadach!

    Piątek, 22 listopada 2013 (06:21)
    O ogólnych zasadach dotyczących obowiązującej od 15 stycznia abolicji składek ZUS mówiło się sporo. Są jednak kwestie, które budzą pewne wątpliwości wśród samych zainteresowanych. Jakiego...
  • PO: Abolicja podatkowa obejmie ponad 400 tys. przedsiębiorców

    PO: Abolicja podatkowa obejmie ponad 400 tys. przedsiębiorców

    Środa, 7 listopada 2012 (12:46)
    Ponad 400 tys. przedsiębiorców ma objąć tzw. ustawa abolicyjna, która daje możliwość umorzenia nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne. Głosowanie nad projektem tej ustawy...
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »