Każdy może zmienić przepis

Internetowe konsultacje z ekspertami i przedsiębiorcami w sprawie nowelizacji ustawy o VAT? Czemu nie. Niekonwencjonalny sposób przygotowania zmian w przepisach stosują eksperci związani z Radą Podatkową, która działa przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Wersje robocze zmian części przepisów ustawy o VAT znajdują się na stronie internetowej www.rp.org.pl. Jej twórcy zastrzegają, że nie jest to strona PKPP Lewiatan, ale osób zaangażowanych w opracowanie nowelizacji ustawy.

- Każdy po zalogowaniu może skomentować nasze rozwiązania czy zaproponować inne. Obawialiśmy się trochę wandali internetowych, ale postanowiliśmy iść na żywioł, wypróbować postawy obywatelskie. Zawsze możemy wrócić do poprzedniej wersji przepisu - tłumaczy Mirosław Barszcz, na co dzień partner w Kancelarii Baker & McKenzie. W internetowej dyskusji wzięło udział ponad 30 osób - ekspertów podatkowych i osób odpowiedzialnych za podatki w firmach.

Reklama

Według Magdaleny Garbacz z PKPP Lewiatan w przypadku przygotowywania tak skomplikowanych aktów prawnych jak ustawa o VAT łatwo pominąć jakąś istotną kwestię. I to nawet czytając przepisy kilka razy.

- Im więcej ekspertów i przedsiębiorców zapozna się z naszymi propozycjami i się do nich odniesie, tym mniejsza jest szansa na popełnienie błędu - mówi M. Garbacz.

Zdaniem Piotra Jaworskiego, eksperta z Krajowej Izby Gospodarczej, pomysł "internetowych konsultacji" jest bardzo dobry. Dzięki temu do propozycji rozwiązań w VAT może się odnieść szerokie grono przedsiębiorców.

- Trzeba go szerzej rozpropagować - mówi. Jego zdaniem KIG odniesie się merytorycznie do projektu nowelizacji, gdy będzie ostatecznie gotowy i trafi na Radę Przedsiębiorców.

Tomasz Bełdyga, radca prawny z KPMG, nie wyklucza, że włączy się do internetowej dyskusji o VAT. Uważa, że zamieszczone na stronie propozycje odzwierciedlają oczekiwania przedsiębiorców. - Ważne, by zostały dopracowane legislacyjnie - dodaje.

Ostatecznym przygotowaniem brzmienia nowelizacji mają się zająć eksperci z tzw. Komisji Ekspertów, do której na razie należą Jerzy Martini, Tomasz Michalik i Krzysztof Sachs. Skład komisji może jednak zostać powiększony.

Tymczasem trwa dyskusja, czy ustawę o VAT należy nowelizować, czy też napisać od nowa. Zdaniem Mirosława Barszcza potrzebne są jedynie korzystne dla przedsiębiorców zmiany, a nie rewolucja, którą wprowadziłaby nowa ustawa. - Nasze propozycje przyczynią się do uproszczenia podatku, ale nie będą miały negatywnych skutków dla budżetu - zastrzega M. Barszcz.

Tymczasem z podanych w ubiegły piątek wyników ankiety KIG przeprowadzonej wśród przedsiębiorców wynika, że firmy oczekują raczej nowej ustawy o VAT. Liczą na obniżenie stawki podstawowej, uproszczenie podatku, który teraz budzi rozbieżne interpretacje, oraz skrócenie czasu oczekiwania na zwrot VAT.

Robocze założenia do nowelizacji niektórych przepisów ustawy o VAT

Art. 19 - uproszczenie przepisu dotyczącego powstania obowiązku podatkowego
Art. 29 wraz ze zmianą art. 19 - wyeliminowanie wątpliwości związanych ze świadczeniem usług finansowych

Art. 87 - wprowadzenie jednego 60-dniowego terminu występowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego

Art. 88 - skrócenie listy przypadków, w których firma nie ma prawa do odliczenia VAT

Art. 97 - skreślenie ustępów, które wydłużają zwrot VAT dla nowych podatników

Marcin Musiał

Wiesław Zawadzki, dyrektor Biura Interwencji Business Center Club
Pomysł konsultacji internetowych uważam za dobry. W dobie inter-aktywnych kontaktów można by rzec, że to nawet konieczność. Trzeba jednak pamiętać, że oceny i propozycje przesyłane internetem nie mogą zastąpić kontaktów z ekspertami-lobbystami, znanymi z imienia i nazwiska - z przedstawicielami zainteresowanych daną kwestią środowisk. Jest to istota demokracji. Interesy różnych branż mogą być zupełnie różne. Osoby odpowiedzialne za ostateczny kształt nowelizacji będą musiały zebrać te opinie i uwzględnić w taki sposób, by zmiany odzwierciedlały warunki gospodarki rynkowej i potrzeby przedsiębiorców. To dobrze, że firmy mogą mieć wpływ na kształt ustawy o VAT, ale nie wiem jak informacja o tej możliwości jest wśród nich kolportowana. Do BCC, jak na razie, nikt się nie zwracał o opinie w tej sprawie. Odniesiemy się do propozycji zmian po tym, jak ich projekt zostanie opracowany.

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: lewiatan | ekspert | VAT | zwrot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »