Kolejne ograniczenia leasingu

Obecny kształt rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym, o ile zostanie ostatecznie przyjęty ograniczy leasing.

Obecny kształt rządowego projektu ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym, o ile zostanie ostatecznie przyjęty ograniczy leasing.

Ustawa o podatku dochodowym jest jednym z aktów prawnych determinujących od strony fiskalnej kształt umów leasingowych oraz korzyści płynące z takich umów dla firm. Po raz kolejny nie udało się uzyskać konsensusu co do końcowego kształtu tej instytucji między Ministerstwem Finansów, komisją sejmową oraz specjalistami. Kwestiami, które zaciążyć mogą na perspektywach naszego rynku leasingowego jest: możliwość odliczania przez leasingodawcę podatku VAT przy zakupie samochodów. Ma to ogromny wpływ na ofertę leasingu konsumenckiego - produkty takie jak "Dobra Rata". Polegają one na przekazywaniu osobom fizycznym (nie prowadzącym działalności gospodarczej) w używanie samochodów osobowych. Jest to obecnie dynamicznie rozwijająca się nisza produktów leasingowych. W ramach takiego produktu auta rejestrowane są na leasingodawcę, który odlicza podatek VAT - dzięki temu koszty dla konsumenta są niższe niż w przypadku kredytu bankowego.

Reklama

Drugą kwestią budzącą spore kontrowersje jest sposób ustalania wartości hipotetycznej. Procedura ta związana jest z przyśpieszoną amortyzacją maszyn i urządzeń, częstokroć korzystna dla klienta w okresach zwiększonych przychodów.

Cała nadzieja co do pozytywnego kształtu tych regulacji jest w "drugim czytaniu" tej nowelizacji, wówczas istnieje jeszcze szansa na wprowadzenie korzystniejszych zapisów.

brak
Dowiedz się więcej na temat: Obecny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »