Kto może wybrać kwartalne opłacanie ryczałtu?
Podstawową zasadą w podatku dochodowym jest wywiązywanie się podatników z obowiązku wpłacania fiskusowi tego podatku co miesiąc. Ma ona zastosowanie zarówno do osób korzystających z opodatkowania na ogólnych zasadach, jak i tych, które jako formę opodatkowania wybrały ryczałt ewidencjonowany. Dla określonych grup podatników ustawodawca przewidział jednak regulowanie podatku dochodowego w "systemie" kwartalnym.
Na jakich warunkach?
Jak już wspomnieliśmy, tzw. ryczałtowcy obowiązani są do zapłaty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc. Z obowiązku tego muszą się wywiązać w terminie do dnia 20. następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania.
Wystarczy jednak, że spełnią warunki postawione przez ustawodawcę - wówczas, o ile wyrażą taką wolę, zamiast wpłacać podatek co miesiąc, mają możliwość wywiązywania się z tego obowiązku co kwartał. Jeżeli się na to zdecydują, mogą obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20. następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego - w terminie złożenia zeznania. Uprawnienie to wynika z art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym…
Warunkiem do skorzystania z kwartalnego opłacania ryczałtu w danym roku podatkowym jest jednak osiągnięcie za poprzedni rok podatkowy pułapu przychodów nieprzekraczającego wskazanego w omawianej ustawie limitu. Z kwartalnego ryczałtu może bowiem skorzystać wyłącznie taki podatnik, którego przychody uzyskane z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki, w roku poprzedzającym rok podatkowy, nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 25.000 euro.
Przeliczenia kwoty wyrażonej w euro na walutę polską dokonuje się, stosując średni kurs euro ogłaszany przez NBP, obowiązujący w dniu 1 października poprzedniego roku podatkowego. Średni kurs euro z dnia 1 października 2009 r. wynosił 4,2228 zł. Zatem w 2010 r. kwartalnie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą płacić podatnicy, którzy w 2009 r. osiągnęli przychód z działalności w wysokości nieprzekraczającej kwoty 105.570 zł.
Trzeba zawiadomić urząd skarbowy
Podatnicy, którzy w 2010 r. po raz pierwszy zdecydują się na kwartalne opłacanie ryczałtu, zobowiązani są do zawiadomienia o dokonanym wyborze naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania. Zawiadomienia tego muszą dokonać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 20 stycznia 2010 r., gdyż tylko terminowe zawiadomienie o dokonaniu tego wyboru jest skuteczne.
Gdy natomiast przedsiębiorca opłacał ryczałt kwartalnie w poprzednich latach, wówczas przyjmuje się, że w 2010 r. opłaca go nadal w ten sam sposób, jeżeli do 20 stycznia 2010 r. nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej, nie dokona wyboru innej formy opodatkowania lub nie zawiadomi naczelnika urzędu skarbowego o zaprzestaniu opłacania ryczałtu co kwartał.
Nie tylko dla przedsiębiorców
Oprócz przedsiębiorców opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, prawo do rozliczania się z tego podatku za okresy kwartalne mają również podatnicy opodatkowani w tej formie, ale uzyskujący przychody z tzw. prywatnego najmu. Art. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym… wyraźnie wskazuje bowiem, że zawarte w niej uregulowania mają zastosowanie również do osób fizycznych osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto w art. 4 omawianej ustawy zawierającym definicje terminów w niej używanych, odrębnie określono pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej. W przypadku uregulowań ustawy dotyczących wyłącznie czynności wykonywanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, ustawodawca każdorazowo zaznacza, że chodzi o działania mieszczące się w zakresie tej definicji.
Stąd, ponieważ art. 21 ust. 1b omawianej ustawy odnosi się generalnie do przychodów z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki, a nie tylko do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki, podatnicy osiągający opodatkowane ryczałtem przychody z tzw. prywatnego najmu na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy korzystający z tej formy opodatkowania, uprawnieni są do stosowania kwartalnego rozliczania ryczałtu.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.).
autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 626 z dnia 2010-01-07