Leasing - wielofunkcyjne narzędzie każdego przedsiębiorcy
Leasing jest złożonym narzędziem, którego wykorzystanie wspiera działania każdej organizacji. Podmiotowo jest dostępny w zasadzie dla każdego podmiotu, nie zawsze nawet biznesowego (warszawska policja leasinguje swoje pojazdy - choć nie jest instytucją nastawioną na zysk).
Niektóre podmioty nie uzyskują co prawda wszystkich korzyści płynących z tego instrumentu finansowego (np. nie będący podatnikami podatku VAT), ale mogą wykorzystywać go jako alternatywę dla kredytu lub pożyczki.
Przedmiotowo zakres zastosowania leasingu jest bardzo szeroki, w ten sposób mogą być finansowane praktycznie wszystkie środki trwałe (zgodnie z ustawą), a nawet dobra niematerialne (jedno z towarzystw prowadziło w ostatnich latach kalkulacje udostępniania w tej formie oprogramowania komputerowego).
Dodatkowo leasing "tworzy" rynek wtórny przedmiotów poleasingowych. Mają one ustalone - pewne pochodzenie, nie są zazwyczaj stare (najczęściej to przedmioty 2-3-letnie), łatwo ustalić ich faktyczne i księgowe zużycie (można zyskać nabywając zamortyzowany, ale całkiem sprawny przedmiot).
Do wykorzystania tego aspektu rynku leasingowego należy co jakiś czas śledzić prasę codzienną i strony internetowe leasingodawców (prawie na każdej można znaleźć dział PRZEDMIOTY POLEASINGOWE). Takie środki trwałe w zależności od oferty można kupić lub leasingować. Ich dodatkowym atutem jest niejednokrotnie cena - niższa od rynkowej. Jednak i w tym przedmiocie leasigodawcy ewaluują - zamiast sprzedawać z wolnej ręki temu kto się zgłosi, organizują licytacje a ostatnio nawet aukcje internetowe. Jednak i tutaj można trafić na nie lada okazję.