Limity podatkowe w 2023 roku w górę. Prowadzisz firmę - musisz je znać

Podstawę obliczenia przyszłorocznych limitów podatkowych (ryczałt ewidencjonowany i mały podatnik PIT, VAT oraz CIT) stanowi kurs euro ogłoszony przez NBP pierwszego roboczego dnia października. Kurs euro wyniósł tego dnia - przypadającego w br. na 3 października - 4,8272 zł. W 2021 r. 1 października wartość euro była niższa - 4,5941 zł. Oznacza to, że w 2023 roku wzrosną limity podatkowe.

  • Tzw. limity podatkowe określają górną granicę kwot, po przekroczeniu których firmy tracą pewne przywileje - np. możliwość kwartalnego opłacania podatku lub rozliczania według uproszczonej księgowości. 
  • Dlatego też przedsiębiorcy powinni uważnie monitorować swoje przychody, ponieważ przekroczenie limitów może przynieść ze sobą negatywne skutki - zwraca uwagę Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2023 roku

Przy stosowaniu tej formy opodatkowania obowiązuje limit przychodów z roku poprzedniego. Dlatego jest to rozwiązanie przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy kontynuują prowadzenie działalności.

Reklama

Limit podatkowy dla ryczałtu wynosi 2 mln euro. Podatnicy, którzy w 2023 roku będą chcieli nadal rozliczać się w ten sposób, mogą to zrobić, jeśli ich przychód w 2022 r. nie przekroczy 9 654 400 zł. W przypadku spółek jawnych i cywilnych do limitu wlicza się przychód wszystkich wspólników.

Podatnicy rozliczający się ryczałtem mogą też opłacać należny podatek kwartalnie. W tym przypadku obowiązuje limit przychodów osiąganych w kwartale - 250 tys. euro, czyli 965 440 zł.

W przypadku ryczałtowców pilnowanie limitów jest o tyle ważne, że w przypadku przekroczenia ich automatycznie przechodzą na rozliczenie według skali podatkowej, która jest progresywna, a drugi próg wynosi aż 32 proc. Dlatego przedsiębiorca, który zapomni o weryfikacji przychodów po roku podatkowym, może wpaść w pułapkę drugiego progu - podkreśla Piotr Juszczyk. Widząc, że osiągnięty przychód przekroczył limit dla ryczałtu, powinien zdecydować się na przejście na podatek liniowy w wysokości 19 proc. i złożyć samodzielnie odpowiednie oświadczenie.

Kwartalne opłacanie podatku VAT

Podatek może być opłacany kwartalnie tylko przez przedsiębiorców posiadających status tzw. małego podatnika, który określany jest limitem przychodów z poprzedniego roku. Obecnie limit ten wynosi 1,2 mln euro, czyli 5 793 000 zł. Co istotne: z kwartalnego opłacania VAT-u można skorzystać dopiero po 12 miesiącach od dnia rejestracji do VAT.

Obecnie planowane są zmiany w zasadach rozliczania VAT w ramach tzw. pakietu SLIM VAT 3. Propozycje zakładają zwiększenie limitu przychodu dla przedsiębiorców ze statusem małego podatnika z 1,2 mln do 2 mln euro, czyli z niecałych 6 mln do 9 654 000 zł.

Podatnicy rozliczający się według uproszczonej księgowości po przekroczeniu progu przychodów w wysokości 2 mln euro muszą przejść na pełne księgi. Dotyczy to osób fizycznych prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze oraz wspólników spółek cywilnych, jawnych i partnerskich. Jeśli przychód nie przekroczy w 2022 roku 9 654 000 zł, to w 2023 r. można będzie prowadzić uproszczoną księgowość.

9 proc. stawka CIT w 2023 roku

Stosowanie preferencyjnej stawki CIT w wysokości 9 proc. uzależnione jest od dwóch limitów. Można jej używać, jeśli przychody brutto z roku poprzedniego nie przekraczają 2 mln euro oraz gdy przychody netto w roku podatkowym nie przekraczają 2 mln euro. Oba te warunki muszą być spełnione jednocześnie.

Pierwszą wartość już znamy: ze stawki CIT skorzystają firmy, których przychód brutto w 2022 r. nie przekroczy 9 654 000 zł. Natomiast dla stosowania stawki 9 proc. w roku 2023 obowiązuje jeszcze limit 2 mln euro przychodów netto, liczonych po kursie z pierwszego dnia roboczego danego roku. Zatem wartość drugiego limitu na 2023 rok poznamy 2 stycznia 2023 r.

Jednorazowa amortyzacja dla małego podatnika w 2023 roku

Status małego podatnika w podatku dochodowym umożliwia jednorazową amortyzację środków trwałych. Jednak nie oznacza to, że można dokonać jednorazowej amortyzacji każdego środka trwałego. Dotyczy to tylko tych, które zostały ujęte w klasyfikacji środków trwałych w grupach 3-6 i 8, czyli nie obejmuje np. samochód osobowych. Drugi warunek to limit wartości środka trwałego, który wynosi 50 tys. euro, a więc w 2023 r. w przeliczeniu na złotówki będzie to 241 tys.

Zobacz również:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »