Reklama

Ministerstwo Finansów będzie publikować wybrane informacje podatników

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który umożliwia ministrowi publikowanie informacji zawierającej dane dotyczące wybranych, podstawowych informacji podatkowych wynikających ze składanych przez podatników CIT zeznań podatkowych.

Chodzi o dane o:

Reklama

- wysokości osiągniętych przez poszczególnych podatników w danym roku podatkowym przychodów,

- wysokości poniesionych kosztów uzyskania przychodów,

- wysokości osiągniętego dochodu albo poniesionej straty,

- wysokości podstawy opodatkowania,

- kwocie należnego podatku.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obejmie tylko tych podatników, których wpływ na gospodarkę i budżet państwa jest istotny z punktu widzenia zarówno ich pozycji na rynku, jak też z uwagi na ich potencjalny wpływ na dochody budżetu państwa.

Projekt przewiduje udostępnianie danych zawartych w zeznaniach podatkowych

Upublicznianie informacji dotyczących rozliczeń podatkowych będzie możliwe dzięki zniesieniu tajemnicy skarbowej w stosunku do niektórych danych wynikających z zeznań składanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Minister finansów uzyska uprawnienia do podawania do publicznej wiadomości wskazanych wyżej informacji również drogą elektroniczną.

Publikowane będą także dane identyfikujące podatnika, tj. nazwa i identyfikator podatkowy (NIP) wraz ze wskazaniem roku podatkowego, za który te informacje są publikowane. Publikować będzie można też efektywną stopę podatkową obliczoną jako procentowy udział kwoty podatku należnego zysku brutto w wykazanym w sprawozdaniu finansowym.

Podawane do publicznej wiadomości będą dane dotyczące 4500 podatników o najwyższych przychodach (co odpowiada około 1 proc. wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych), a także podatników posiadających status podatkowej grupy kapitałowej bez względu na wysokości przychodów.

Ministerstwo Finansów chce, aby omawiane rozwiązania miały zastosowanie począwszy od roku podatkowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2018 r. i zakończy się po 31 grudnia 2017 r. Ponadto podawane do wiadomości mają być także dane podatników wynikające z zeznań za wcześniejsze lata podatkowe, począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2011 r.

Omawiana nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Kancelaria Prawna Skarbiec specjalizuje się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Dowiedz się więcej na temat: podatki | CIT | ze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »