Reklama

Moment ujęcia faktury korygującej



W kwietniu zwróciłam towar, sprzedawca wystawił fakturę korektę z datą: 30 kwietnia 2014 r., którą otrzymałam 5 maja 2014 r. Czy mogłam ująć korektę podatku naliczonego w rejestrze zakupów za maj? Czy też może powinnam dokonać korekty za kwiecień?

Regulacje prawne dotyczące sytuacji, o której mowa w pytaniu, są zawarte w art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.

Zgodnie z powołanym przepisem, w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą (dokumentującą m.in. zwrot towaru), jest wówczas obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. Jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Reklama

Z powyższego wynika zatem, że zasadniczo korektę ujmuje się w deklaracji (a więc i w rejestrze zakupów) w miesiącu jej otrzymania. Przyjmując dane wskazane w pytaniu, podatnik powinien ująć otrzymaną fakturę korygującą w rozliczeniu za maj - zakładamy, że podatnik odliczył VAT z faktury pierwotnej. Nie ma konieczności (ani prawa) do korygowania deklaracji za kwiecień.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 21 z dnia 2014-07-20

GOFIN podpowiada

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »